AVM’lerin son ikilemi: Apple Mağazaları

Mağazaların sağladığı trafik kira pazarlığında Apple'ın elini güçlendiriyor.

11.03.2015 - 14:52 | Ali Kuru

AVM yönetimlerinin son ikilemi: Apple Mağazaları

“Apple Mağazası” denince akla ilk gelen imgelerden birisi, her yeni ürün için kapısında oluşan kuyruklardır. Wall Street Journal (WSJ), “fanatik” düzeyde bağlılık gösteren müşterileri sayesinde Apple‘ın mağazalarının içerisinde yer aldıkları alışveriş merkezlerinin (AVM) toplam alışveriş hacmini yüzde 10 oranında artırabildiğini söylüyor. Gazete, Green Street Advisors isimli, emlak sektörüne odaklanan bir araştırma şirketine dayandırdığı haberinde bu durumun kira pazarlığında Apple’ın elini güçlendirdiğini söylüyor. Haberde dikkat çekilen bir diğer detay ise aynı gerekçeyle içerisinde bir Apple Mağazası yer alan AVM’lerde diğer kiracıların kiralarının yükselme eğiliminde olduğu.

AVM yönetimlerinin son ikilemi: Apple Mağazaları

WSJ’nin haberinde klasik bir AVM düzeninde en düşük kiraları, genellikle koridorların sonunda ya da en alt katlarda kendilerine yer bulan, çoğu kez de AVM trafiğine en hatırı sayılır katkıyı yapan süper marketlerin ödediği belirtiliyor. Bu büyük perakendeciler dışında kalan küçük mağazaların ise neredeyse tüm AVM’nin kirasını üstlendiği ifade ediliyor. WSJ, Apple’ın kira giderlerini toplam satışının yüzde 2’si ile sınırlayabilecek pazarlık gücüne ulaştığını, sıradan bir mağaza söz konusu olduğunda ise bu oranın yüzde 15’e kadar çıkabildiğini söylüyor.

Gazeteye konuşan sektör yetkilileri Apple’ın AVM’lere katkısı konusundaki şüphelerini dile getirmekten de çekinmiyor. Sektör profesyonellerinin dikkat çektikleri temel problem, Apple Mağazaları’na gelen müşterilerin ziyaretleri sonrasında diğer mağazalardan alışveriş yapma eğiliminde olmamaları. Süper market müşterilerinin tam aksi eğilimde olduğunu söyleyen profesyoneller, Apple Mağazaları’nın yarattığı etkinin sanal olduğunu ve AVM’nin diğer kiracılarına ekstra kira baskısı yaratmak dışında bir katkısının olmadığını söylüyor. Sektörü korkutan bir diğer gelişme ise yeni Apple Watch ile birlikte markanın ekseninin lüks segmente kaymaya başlaması. Sektör profesyonelleri Apple Mağazaları’nın yeni müşterilerinin AVM’ler için önemli bir katma değer olan karşılıklı alışveriş kültürüne katkısının giderek azalacağını öngörüyor.

Apple’ın Türkiye’de şu an için iki resmi mağazası bulunuyor. İkisi de İstanbul’da yer alan mağazaların ilki Avrupa Yakası’nda Zorlu Center‘da, diğeri ise Anadolu Yakası’nda Akasya AVM‘de hizmet veriyor. WSJ, Apple’ın ABD’de yer alan bir Apple Mağazası’nın her bir metrekaresi için ortalama 60 bin dolar gelir getirdiğini, bu oranın üst sınırda 100 bin dolara ulaşabildiğinin altını çiziyor. Haberde ayrıca, Apple’ın ABD’de AVM’ler içerisinde yer alan 45 mağazasının 2013 yılında içerisinde yer aldıkları AVM’lerin toplam cirolarının yüzde 14’ünden sorumlu oldukları belirtiliyor. Gazete aynı verinin 2002 yılında yalnızca yüzde 2,5 olduğuna dikkat çekiyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.