Aviva Avrupa’da yeniden yapılanıyor

AvivaSA Emeklilik ve Hayat’ın yüzde 49,7 ortağı ve dünyanın beşinci büyük sigorta grubu Aviva, büyüme fırsatı gördüğü Avrupa operasyonlarını tek çatı altında...

28.10.2009 - 00:00 | MediaCat

AvivaSA Emeklilik ve Hayat’ın yüzde 49,7 ortağı ve dünyanın beşinci büyük sigorta grubu Aviva, büyüme fırsatı gördüğü Avrupa operasyonlarını tek çatı altında toplayarak yeni bir strateji ve yönetim yapılanmasına gideceğini açıkladı.

Aviva CEO’su Andrew Moss ve Aviva Avrupa CEO’su Andrea Moneta’nın İngiltere’deki genel merkezde yatırımcı ve analistlere yaptıkları açıklamada; Türkiye’nin, Polonya ve İtalya’yla birlikte Avrupa’nın en çok büyüyen üç pazardan biri olduğuna dikkat çekildi

9 milyon müşterisiyle önemli bir pazar payı bulunan Avrupa’daki 12 ayrı ülke operasyonunu tek bir yönetim ekibi altında toplama kararı alan Aviva, Avrupa’nın en büyük bankasürans kanalına sahip olacak. Aviva Grubu’nun uzun vadeli tasarruf ürünü satışlarında yüzde 50 kârlılık sağlayan bu işletmeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Fransa, İrlanda, İspanya, İtalya, Polonya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Rusya, Litvanya ve Slovakya yer alıyor. Londra’da yapılan toplantıya katılan AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Egemen “Avrupa stratejisi, Türkiye olarak bizim de hayatımızı olumlu yönde etkileyecek” diyor.

Avrupa pazarında öngörülen büyüme potansiyeli nedeniyle gerçekleştirilecek yeniden yapılanma ile Aviva, Batı Avrupa pazarına daha çok hakim olacak ve Doğu Avrupa pazarının gelişen piyasalarını takip edebilecek. Aviva, 800 milyonluk nüfusu ve çekici demografik yapısıyla gelişmekte olan Avrupa pazarında, önümüzdeki 5 yıl içinde 4 trilyon Euro’luk prim üretimi bekliyor.

Aviva, “Tek Aviva, iki katı değer” hedefiyle 2012’de hisse başına toplam getirilerinin ikiye katlanmasını da hedefliyor. Müşterilerine kısa sürede sunacağı yeni ürünlerle farklı ve aktif bir yaklaşım sergileyecek olan Aviva, bu örgütlenme sonucunda tek bir yönetim ekibi ile hareket edip söz konusu ülkelerde verimliliği artıracak ve rekabet avantajı sağlayacak.

Avrupa’da 46 banka ve 20 bin banka şubesi ile işbirliği yapan Aviva, Hollanda’daki Delta Lloyd şirketini halka açma kararı da aldı. Bu kararla önümüzdeki dönemde fazladan 1 milyar pound’luk nakit yaratılması bekleniyor. Analistler, bu nakdin gelişmekte olan ülkelerde yeni şirket alımları için kullanılacağı yönünde yorumlarda bulunuyor ve Türkiye’yi bu fırsatların en yüksek olduğu ülkeler arasında görüyor.

Londra’daki Aviva Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıdan sonra bir açıklama yapan AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Egemen, “Aviva Avrupa’da büyük bir sıçrama yaşıyor. Andrea Moneta’nın başlattığı açık, net ve uygulanabilir Avrupa stratejisi, Türkiye olarak bizim de hayatımızı olumlu yönde etkileyecek” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AvivaSA olarak bu gelişmelerden çok olumlu etkileniyoruz. Bu operasyonla birlikte, müşteri hizmetleri ve ürün geliştirme konusunda Aviva’nın 300’ü yılı aşkın tecrübesinden daha çok yararlanabileceğiz. Çalışanlarımızın kendilerini geliştirmeleri konusunda 15 ülkeyle fikir, tecrübe ve başarı hikayesi alışverişi yapabileceğiz. Aynı şekilde bizim başarı öykülerimizin Avrupa’nın değişik ülkelerine transferini de sağlayacağız. Farklı sigorta ürünlerinde Akbank ile yaşadığımız başarıları; İspanya, Rusya ve Polonya gibi ülkelerle paylaşmaya başladık bile.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.