Avea’dan yeni girişimcilere “Kuluçka Merkezi”

Avea, mobil iletişim ve bilgi teknolojileri (IT) alanında faaliyet gösteren girişimci şirketlerin yaratıcı fikirlerini desteklemek amacıyla "Kuluçka Merkezi" kurdu.

17.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Avea, mobil iletişim ve bilgi teknolojileri (IT) alanında faaliyet gösteren girişimci şirketlerin yaratıcı fikirlerini desteklemek amacıyla "Kuluçka Merkezi" kurdu.

Ümraniye’de kurulu ve bu yılki bütçesi 35 milyon dolar olan Avea Ar-Ge Merkezinin bir parçası olarak hayata geçirilen Kuluçka Merkezinde girişimci firmalara 18 aya kadar, ofis, ortak kullanımı olan faks, telefon, internet, fotokopi imkanı, toplantı odası, kafe, ticari ve teknik eğitim, danışmanlık hizmetleri sunulacak.

Avea Kuluçka Merkezinin tanıtıldığı toplantı, Türk Telekom Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Hakam Kanafani, Türk Telekom Genel Müdürü Gökhan Bozkurt, Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Erkan Akdemir, toplantıda yaptığı konuşmada, telekom ve IT alanında projesi olan şirketlere altyapı imkanı sağlamayı amaçladıklarını, şirketlerin geliştirdiği projeyi birlikte pazarlama imkanı da sunacaklarını söyledi.

Bilişim teknolojisi alanında yıllık 100 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını dile getiren Akdemir, Türkiye’de IT sektörünün telekom sektörüne göre oldukça küçük kaldığına ve ciddi finansal desteğe ihtiyaç duyduğuna işaret etti.

Akdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayısal insan kaynağı anlamında da problem yaşıyorlar. Ancak geliştirdikleri ürünler çok iyi, global şirketlere göre ihtiyaçlarınıza terzi gibi değişiklikleri yapabilecek şirketler. İkisini nasıl yan yana getirebiliriz diye baktığımızda böyle bir fikir doğdu. Türkiye’nin en gelişmiş mobil test alanı Avea’da. Bu tür şirketlerin böyle bir test ortamına da ihtiyacı var."

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Akdemir, GSMA Mobil Dünya Kongresine ilişkin olarak, "Eskiden burası cihazların showroom’u olurdu. Şimdi cihazdan uygulamalara doğru bir gidiş var" dedi.

Hakam Kanafani, herhangi bir şirketin bir cihazı alıp Türkiye’ye getirmesinin çok kolay, aynı zamanda maliyetli olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Yabancı şirketler bu makineleri 150 sene önce yapmaya başladılar ve biz alıp getiriyoruz. Türkiye’de büyük bir uzmanlığımız var. Ciddi satın almalar yapıyoruz, ama yanında bu ürünlerin entegrasyonunun Türkiye’de, Türkiye’deki mühendisler tarafından yapılmasını istiyoruz. O firmaların Türkiye’de yatırımda bulunmasını istiyoruz ve yapıyorlar. Değişik telekom ürünlerini entegre edenler artık Türk firmalar. Türkçe yazılımlar yazıyorlar ve dünyada çok önemli bir sektörde Türk liderliğinin olduğunu görüyoruz.

Şirketlerin bu cihazları almayı durdurmalarını değil, bunları aldıklarında bu cihazlarla ilgili tüm işlemlerin ve servislerin yerli kadrolar tarafından yapılmasını istemeliyiz. İşte bu projede yapılan da bu. Çalışacak bir ortamları, destekçileri, öğrenme olanakları, yaratıcılıklarını geliştirme ortamları olacak. Bu ticari bir proje değil, bir ürünü fikri olan şirket istediği gibi kullanabilir, başkalarına satabilir."

-KULUÇKA MERKEZİ-

Avea Ar-Ge Direktörü Egemen Kurdoğlu da projeye ilişkin bilgi verdi.

Buna göre, yaratıcı fikirlerin kaybolmasını önlemeyi amaçlayan Kuluçka Merkezinde Avea tarafından girişimcilerin fikirlerini olgunlaştırıp başarılı iş fırsatlarına dönüştürebilmeleri için gerekli ofis ortamı hazırlanacak ve ihtiyaç duyulan konularda danışmanlık hizmeti verilecek.

Projeye başvuracak şirketlerin bilişim iletişim sektörlerinde faaliyet göstermesi gerekiyor. İlk yıl için 5 ana alanda girişimci alınacak ve en az 5 proje desteklenecek.

Proje dünyanın dört bir tarafında faaliyet gösteren girişimci Türk şirketlerine açık olacak.

Avea stratejik bulduğu projelere zaman içinde finansal destek de sunacak.

Kuluçka Merkezi başvuruları yıl boyunca yapılabilecek. Başvurular www.avealabs.com adresinden yapılacak, mart ve eylül olmak üzere yılda iki kez değerlendirilecek.

Ortaya çıkan ürünler Avea Showroom’da sergilenecek.

Yeni projelerin Oger Telecom’dan yurt dışında kullanma fırsatları çıkacak. Fikir, şirketten çıktığında hakları da tamamen şirkete ait olacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.