Avea CEO’su Cüneyt Türktan: Pazarın yüzde 25’i bizim olacak

9 Şubat 2007’de Les Otoman Hotel’de yapılan basın toplantısında

09.02.2007 - 18:09 | MediaCat

9 Şubat 2007’de Les Otoman Hotel’de yapılan basın toplantısında 2006 yılını değerlendiren ve 2007 hedeflerini açıklayan Avea CEO’su Cüneyt Türktan, 2007 yılında yapacakları 250 milyon dolarlık yatırım ve numara taşınabilirliği için gerçekleştirilecek projelerle GSM sektörünün rekabet dengelerini değiştireceklerini söyledi.

2006 yılında yapılan 300 milyon dolarlık yatırım, sunduğu ürün ve hizmetler ile birlikte ülke genelinde yüzde 86’lık kapsama alanıyla 2006 hedeflerini gerçekleştirdiklerini belirten Türktan, hayata geçirilen ağ ile Türkiye’nin üç büyük ili İstanbul, Ankara ve İzmir’de bir numaraya yerleştiklerini açıkladı. Avea 2006 yılı itibariyle 4.000 ve üstü nüfusa sahip yerleşim merkezlerinin tamamını kapsama altına aldı.

Avea etkin bir dağıtım kanalı kurmak için Protell, Techcell, Vegatel ile cep telefonu kullanıcılarının farklı ihtiyaçlarına cevap vermeye başladı ve pazarda distribütör sistemini kuran ikinci GSM şirketi olarak dinamikleri değiştirdi. Bunun yanında 479 olan satış noktası sayısını 2006 yılı sonunda 814’e çıkardı. 2007 yılında açılacak 200 yeni merkez ile Avea İletişim Merkezi sayısı 1126’yı bulurken; 1.000 yeni alt bayi ile toplam alt bayi sayısı 5.000’e ulaşacak. Avea yeni dağıtım sistemiyle birlikte 70.000 noktadan ulaşılabilir hale gelecek.

Türkiye’deki ilk kez EDGE teknolojisini hayata geçiren Avea daha hızlı veri aktarımı ve internet iletişimi sağlıyor. EDGE hizmetleri sayesinde cep telefonundan film izleme, BlackBerry’den elektronik posta kontrolü gibi hizmetler daha etkin bir şekilde kullanılabiliyor. Avea Türkiye’nin ilk yüksek teknolojiye sahip yeni nesil IP tabanlı çekirdek şebekesini kurarak hayata geçirdi. Bu sistem sayesinde 3G ve 4G gibi teknolojilere uyumlu hale geldi.

Türkiye’de ilk defa 2006 yılında 1 yeni kuruşa konuşma imkanı getiren Avea, son dönemde hayata geçirdiği ‘Hepsi Bir’ tarifesi ile de tüm yönlere 25 kuruşa konuşma imkanı sunarak mevcut faturalı hat satışlarını yüzde 50 artırdı.

Avea; 2006 yılında Türkiye mobil pazarı yüzde 19 büyürken, yüzde 23 büyüdü ve
2005 ve 2006 yılı son çeyrekleri kıyaslandığında abone kazanım hızını yüzde 100 artırdı. Aralık ayında yaklaşık 500.000 yeni kullanıcı Avea’yı tercih etti.

2007 yılında şirketin temel felsefesini geçen senelerde olduğu gibi “müşteri memnuniyeti” olarak belirleyen Cüneyt Türktan, Avea’nın Türk GSM sektöründe gerçek rekabeti başlattığını ve artık bu pazarda üç operatör bulunduğunu söyledi. Türktan “Bu sene 4 milyon yeni abone hedefliyoruz. Yapacağımız yatırımlar ile önümüzdeki 3 yıl içinde ortalama yüzde 25’lik bir büyüme hızı yakalayarak 2009 yılında pazar payımızı yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Telekomünikasyon Kurumu’nun geçtiğimiz günlerde TBMM’ye gönderdiği Numara Taşınabilirliği Kanunu ile piyasa dinamiklerinin yerinden oynayacağını belirten Avea CEO’su Cüneyt Türktan “1,5 milyar doların üzerindeki yurtdışı kaynaklı sendikasyon kredisi sayesinde yapacağımız yatırımlarla 2009 yılı itibarıyla yüzde 30’luk faiz, vergi ve amortisman öncesi kar hedefliyoruz. Bu hedefler doğrultusunda 2007 yılında hepimiz daha fazla çalışacak ve kullanıcılar için rakiplerimize kıyasla daha iyi bir seçenek olarak büyük kurumsal başarılara imza atacağız” dedi. Vodafone %50’lik bir büyüme hedeflerken Avea’nın hedeflediği %5’lik büyüme ile ilgili kendisine sorulan soru için “Gerçekçi hedefler koymak gerekiyor. 50 deyip yapamadığımızda üzülmek yerine 5 deyip üzerine çıkarak saygınlığımızı artırmamız daha mantıklı” dedi. “Ben yeni bir telefon hattı alındığında alışmak zor olur diye düşünenlerdim. Ama konumum nedeniyle numaramı değiştirdiğimde yepyeni bir hayata başladım. Zannettiğim kadar zor değilmiş demek ki. Tertemiz bir sayfa açtım. Size de aynısını tavsiye ederim” diyerek toplantıya katılan basın mensup mensuplarını gülümsetti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.