MediaCat

Audi’den tepki çeken reklam filmi

Markanın Çin’de yayınlanan reklamı tartışmalara yol açtı.

Audi’den tepki çeken reklam filmi

Audi’nin Çin’de yayınlanan ve damadın annesinin düğünü basarak gelinin standartlara uygun olup olmadığını kontrol etmesini konu alan reklam filmi aracılığı ile Audi marka ikinci el araçların yeniden satışa sunulmadan önce resmi kontrollerden geçirildiği mesajı iletilmek istenmişti. Ogilvy&Mather imzalı filmin sloganı ise “Önemli kararlar dikkatlice verilmelidir” şeklindeydi.

Ancak işler hiç de umulduğu gibi ilerlemedi. Reklam filmi, kadınları ticari mallar ile karşılaştırdığı gerekçesi ile sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Audi’nin İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pazarlarda cinsiyet stereotiplerine karşı duruş sergileyen reklam kampanyaları göz önünde bulundurulduğunda, markanın Çin’de attığı adım daha da ilginç bir boyut kazanıyor.

Audi’nin Çin’deki reklam kampanyasında ikinci el arabaya benzetilen sadece kadınlar da değil. Kampanya kapsamında yayınlanan bir diğer reklamda ise bu kez bir erkek ikinci el araba ile kıyaslanan kişi oluyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.