Asya ve Latin Amerika reklam harcamaları büyüyecek

Warc Online tarafından Dünya Reklamcılar Federasyonu için hazırlanan rapora göre, Asya Pasifik ve Latin Amerika’da reklam harcamalarında...

10.03.2009 - 10:41 | MediaCat

Warc Online tarafından Dünya Reklamcılar Federasyonu için hazırlanan rapora göre, Asya Pasifik ve Latin Amerika’da reklam harcamalarında büyüme işaretleri alınıyor. 2008 yılı içerisinde global reklam harcamaları yüzde 1.1’in ardından bir miktar daha düşüşe geçerek yüzde 1.5’e düşmüştü.

En önemli reklam pazarlarından biri olan ABD’de reklam gelirlerinin yüzde 2.5 düşmesi beklenirken, Canada’da yüzde 2 büyüme bekleniyor.

İnternet ise Kuzey Amerika bölgesinde en önemli kazanç olurken, bu mecrada Amerika’da yüzde 13, Canada’da yüzde 20 büyüme bekleniyor.

Avrupa Birliği içerisinde yer alan 12 ülkede reklam harcamaları durgun bir şekilde yer alırken, İspanya ve İngiltere en kötü etkilenen pazarlar arasında yer alacak. İspanya’da yüzde 7, İngiltere’de yüzde 6 gibi ciddi bir düşüş beklenmekte.

Asya Pasifik bölgesinde reklam harcamalarının yüzde 4 değerinde büyümesi bekleniyor. Hindistan’da reklam harcamaları 2000-2007 yılları arasında ortalama yüzde 16 büyüme kaydetmişti. Hindistanda ki büyümenin yüzde 5 civarında gerçekleşmesi beklenirken, Japonya’da yüzde 3’lük bir düşüş gözlemlenecek.

Latin Amerika ise büyük bir farklılık göstererek, bu sene yüzde 11 büyüme rakamı ile en yüksek büyümeyi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Geleceğe yönelik tahminlere göre ise mobil internetin popülaritesini artırarak bu sene kullanım sayısının 54 milyona, 2012 yılında ise 91.7 milyona yükselmesi bekleniyor. Mobil reklam harcamalarının 2011 yılında 13.9 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.