AstraZeneca’nın gelişmekte olan ülkelere sağlık desteği ilk meyvesini verdi

AstraZeneca’nın 2006 Ekim ayında Voluntary Service Overseas’in (Denizaşırı Ülkelerde Gönüllü Hizmet- VSO) gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir güçlü bir sağlık sistemi hedefini desteklemek üzere başlattığı işbirliği sayesinde Kazakistan sağlık konusunda kendine yeter bir hale geldi.

14.09.2007 - 15:56 | MediaCat

AstraZeneca’nın 2006 Ekim ayında Voluntary Service Overseas’in (Denizaşırı Ülkelerde Gönüllü Hizmet- VSO) gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir güçlü bir sağlık sistemi hedefini desteklemek üzere başlattığı işbirliği sayesinde Kazakistan sağlık konusunda kendine yeter bir hale geldi. AstraZeneca desteğiyle sıra Tacikistan’a geldi. Malavi, Kamboçya, Sri Lanka ve Gambiya gibi ülkelerde de sürdürülen program, 2007 ve 2008 boyunca devam edecek.

AstraZeneca ve Voluntary Service Overseas’in (Denizaşırı Ülkelerde Gönüllü Hizmet- VSO) fakir ülkelerde sürdürülebilir güçlü bir sağlık sistemi hedefini desteklemek üzere stratejik olarak çalışmak için geçtiğimiz yıl kurduğu ortaklık meyvelerini vermeye başladı. Malavi, Kamboçya, Sri Lanka ve Gambiya’da devam sağlık programları arasında Kazakistan projesi şimdiden sonuç verdi. VSO’nun 2001 yılından bu yana Kazakistan’da yürüttüğü program, ülkede son zamanlarda yaşanan ekonomik büyüme ve hükümetin sosyal hizmet desteğinin iyileşmesi, ülkedeki sosyal çalışma kurumunun geliştirilmesi ve bu alanda reform yapılması sürecini olumlu etkiledi. Böylece, AstraZeneca ve VSO ortaklılığıyla Kazakistan programının ardından yeni bir ülkede yepyeni bir sağlık programı geliştirilmesine fırsat doğmuş oldu. Yeni programın Ekim 2007’de, Tacikistan’da başlaması planlanıyor. VSO, bu programı AstraZeneca’nın 2. yıl finansmanının desteğiyle uygulamaya koyabilecek. Tacikistan’daki program, hem sosyal çalışmayı hem de engellileri kapsayacak.

Bu ortaklığın parçası olarak AstraZeneca, çalışanlarına uluslararası görevlerde VSO gönüllüleri olarak yer alma fırsatı tanıyor. Ortaklık hakkında yorum yapan VSO ISMO Program Direktörü Chris Hill, şöyle söyledi: “Bu ortaklık, AstraZeneca için üçlü bir kazanımı temsil etmektedir: AstraZeneca için, çalışanlarımız için ve gelişmekte olan dünya için. Yerel topluluklara bağlılığımızı göstererek, en çok ihtiyaç duyan bölgelerdeki sağlık altyapılarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesine yardımcı oluyoruz. Bu, gönüllüler için de muazzam bir deneyim vaat ediyor. Görevleri boyunca liderlik, iletişim ve yaratıcılık gibi mevcut becerilerini geliştirme olanağı bulacaklar ve umuyoruz ki yenilerini de öğrenecekler.”

AstraZeneca, Ekim 2006’da işbirliğine başlarken VSO’ya sağlık hedefini desteklemek ve geliştirmek amacıyla 3 yıllığına 1,25 milyon İngiliz Sterlini tutarında bir bağışta bulunmuştu. (1. yılda 25.000£, 2 ve 3. yıllarda ise 500.000£). İlgili raporunda bu konuya değinen VSO AstraZeneca Ortaklık Müdürü Anaya Rahim, “Bu para, sağlık alanındaki uzun vadeli stratejik amaçları gerçekleştirmemize büyük bir yardım sağlayacaktır ve bu destek nedeniyle son derece müteşekkiriz” dedi.

1. yıl başarılı

1. yılda (Ekim 2006 ile Eylül 2007 sonuna kadar), AstraZeneca’nın 250.000 Sterlinlik ilk katkısı, VSO’ya, Endonezya, Sri Lanka, Kazakistan ve Uganda’daki programlarının ve aynı zamanda VSO’nun Sağlık Programı Geliştirme Danışmanı rolünün desteklenmesinde yardımcı oluyor. Buna karşılık, VSO, AstraZeneca’nın Kurumsal Sorumluluk politikasını daha yerleşik hale getirmenin yanı sıra, AstraZeneca çalışanlarının kısa süreli stratejik iş görevlerine yerleştirilmesine yardımcı olarak çalışanların gelişimine olanak veriyor.

Gönüllüler aracılığıyla çalışan bir uluslararası kalkınma yardım kuruluşu olan VSO, gönüllü alımı, yerleştirilmesi ve değerlendirilmesinde 50 yıllık deneyimiyle 34 ülkede 1.500 vasıflı profesyonel çalıştıran dünyanın en büyük bağımsız gönüllü gönderme ajansı. Sağlık, VSO’nun altı temel kalkınma hedefinden biri ve dünyanın en yoksul ülkelerinin pek çoğunda, sağlık hizmetlerine erişim, zayıf altyapı ve yerel görevlilerin yetersizliği nedeniyle ortaya çıkan kısıtlamaları ortadan kaldırmak üzere faaliyet gösteriyor.

AstraZeneca, VSO’nun “Sağlık Savunucusu” olarak gelişmekte olan dünyadaki ihtiyaç sahiplerinin daha iyi sağlık sonuçları elde etmesini sağlamak için kapasiteyi güçlendirmek amacıyla, VSO’nun hükümetler ve STK’lar gibi diğer yerel örgütlenmelerle çalışmalarını destekliyor. Vasıflı gönüllüleri yerleştiren VSO, sağlık çalışanlarına eğitim ve yetkililere stratejik planlama tavsiyeleri sağlayarak, sorunun kalbine ulaşabiliyor. Ayrıca, kapsamlı kalkınma deneyimleri, VSO’yu mevcut durumu iyi yönde değiştirme konusunda gelişmekte olan ülkelerdeki hükümetler ve diğer paydaşlarla birlikte çalışmak için en doğru konuma taşıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.