MediaCat

Arçelik’in tedarikçi sistemine siber saldırı gerçekleşti

KVKK tarafından yapılan açıklamada 30 bin bayi ve yetkili servis çalışanının verilerinin çalındığı bildirildi.

Arçelik’e siber saldırı

Beyaz eşya ve teknoloji markası Arçelik‘in tedarikçi sistemi siber saldırıya uğradı. Saldırı kapsamında BizBize mobil uygulaması ve internet sitesi hack’lendi.

Arçelik’ten gelen açıklamaya göre, verileri çalınan 30 bin kişinin tamamı bayi ve yetkili servis çalışanlarından oluşuyor. Müşteri verilerinde ise herhangi bir sızıntı bulunmuyor. KVKK’nın açıklamasına göre çalınan kişisel veriler arasında kimlik bilgileri (ad, soyad, TCKN, unvan, doğum tarihi, cinsiyet), iletişim bilgileri (elektronik posta adresi, GSM numarası), işlem güvenliği kodu (verinin tutulması ve erişim doğrulaması için kullanılan kod), kullanıcı şifreleri, kayıt ve güncelleme tarihleri, son giriş tarihleri, hesapların aktiflik durumu, cihaz modeli, versiyonu ve işletim sistemi bilgisi, uygulama versiyon bilgisi, bildirim izin durumu ve bayi ve yetkili servis çalışanlarının sistem kapsamındaki puan kazanım ve harcama bilgileri, uzmanlık, eğitim, işe başlama tarihleri ile ilgili kişilerin şahsi bilgileri olmamakla beraber çalışmakta oldukları bayi ve mağazaların kodu, adı ve adresi bulunuyor.

Konuya ilişkin Arçelik’ten gelen kamuoyu açıklaması ise şöyle:

“Bazı bayi ve yetkili servis çalışanlarımızın kişisel verilerine erişilmesiyle ilgili paylaşımlar üzerine açıklama yapma lüzumu doğmuştur.

Şirketimiz bünyesinde kullanılan bir uygulamaya siber saldırı gerçekleştirilmiştir. Uygulamamıza erişim pek çok başka şirket ve markaya da hizmet veren bir tedarikçimizin sisteminden kaynaklı olup, gerekli tüm teknik ve yasal önlemler alınmıştır. Kişisel verilerin korunması ve siber güvenlik şirketimizin en önemli öncelikleri arasındadır. Olayın etkilediği sistemler, ödeme ve finansal bilgileri içermemektedir. Halihazırda kişisel verilere erişimle ilgili zafiyet bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.