Arçelik’ten 2008’de 170 milyon euro yatırım

Arçelik’in 2007 değerlendirmesinin yapıldığı ve 2008’e yönelik beklentilerin paylaşıldığı basın toplantısında

07.01.2008 - 11:06 | MediaCat

Arçelik A.Ş Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir, 2008 yılında 8 milyar YTL konsolide ciro, 170 milyon Euro değerinde yatırım ve 11 milyon adet üretim hedeflediklerini söyledi.

Özdemir, Arçelik’in 2007 değerlendirmesinin yapıldığı ve 2008’e yönelik beklentilerin paylaşıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, şirketin Aralık ayında Çin’de faaliyete geçirdiği Beko Çamaşır Makinesi Üretim Tesisi’nin ardından, Grunding markasının da tamamını satın aldığı hatırlattı.


Grunding şirketinin merkezi Almanya olacak..

Avrupa’da marka değeri sürekli artmaya devam eden Grunding’in satın alınmasının Arçelik’in global düzeydeki performansına olumlu bir ivme kazandıracağını vurgulayan Özdemir, “Bundan sonraki dönemde de Grunding multi medya şirketinin merkezi Almanya olacaktır. Markanın kimliğini koruyarak, Grunding’i dünya genelinde yaygınlaştırmak, global bir marka olarak kullanımını sağlamak üzere çalışmalarımız ve yatırımlarımız da devam edecektir” dedi.


“Beko ile ilk on marka arasına girmeyi hedefliyoruz”

LCD televizyonda Avrupa pazarının 2008 yılında yüzde 30 büyümesi beklenirken, Grunding markasıyla bu oranı ikiye katlamayı hedeflediklerini ifade eden Özdemir, Grunding’in satın alınmasının Beko Elektrik A.Ş.’nin markalı büyüme stratejisi doğrultusunda aldığı önemli bir yatırım kararı olduğunu kaydetti. Özdemir, Beko markasıyla da 2010 yılına kadar kendi sektöründe dünyanın en çok tercih ettiği ilk on markadan biri olmayı hedeflediklerini bildirdi.


“Arçelik’le Çin pazarında büyüme hızımızı artıracağız”

Arçelik’in Çin’deki yatırımlarına ilişkin de bilgi veren Özdemir, 2007 yılın Çin’de yatırım kararı alarak üretici konuma geçtiklerini, bu yatırım ile Çin pazarındaki büyüme hızını artıracaklarını söyledi. Özdemir, 2009 yılı itibariyle üretim kapasitesini mevcudun üç katına çıkaracaklarını belirterek, “Çin yatırımı global bir şirket olma yolunda attığımız önemli bir adımdır. Arçelik Aş bundan sonrada dünyanın farklı coğrafyasında da yatırımlar gerçekleştirecektir” diye konuştu.


2008’de 170 milyon euro yatırım hedefi

Türkiye beyaz eşya ve televizyon pazarına da değinen Özdemir, 2007 yılında beyaz eşya pazarının yaklaşık yüzde 7 küçülmesi beklenirken, Arçelik markalarıyla son 5 yılda beyaz eşya satışlarını ikiye katladığına dikkat çekti. Şirketin son 5 yılda uluslar arası satışlarını yaklaşık 3 katına çıkardığını vurgulayan Özdemir, kesin sonuçlar henüz belli olmamakla birlikte 2007 mali yılını yaklaşık 6.8 milyar YTL konsolide ciro, 167 milyon Euro yatırım ve 10 milyon adet üretim ile kapatacaklarını tahmin ettiklerini söyledi.

Özdemir, 2008 yılında ise 8 milyar YTL konsolide ciro, 170 milyon Euro değerinde yatırım ve 11 milyon adet üretim hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.