Arabasından vazgeçene 3 yıl ücretsiz toplu taşıma

Barselona sakinlerine çevre dostu bir teklif.

27.10.2021 - 18:00 | Simge Şenses

Arabasından vazgeçene 3 yıl ücretsiz toplu taşıma

İspanya’nın düzenli şehir planlamasıyla hayranlık uyandıran şehri Barselona, il belediyesinin attığı yeni adımla şehrin karbon emisyonlarını da düzene sokma niyetinde. Alınan yeni karara göre metropol bölgesinde yaşayan ve elektrikli olmayan araçlarından kurtulan sakinler, üç yıl süreyle şehirdeki toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanmalarını sağlayacak yeni seyahat kartı T-verda’ya sahip olacak. Kartlar kişisel ve devredilemez nitelikte olup, her yolculukta doğrulanmaları gerekecek. Üstelik, herhangi bir ek ücret talep edilmeksizin her yıl otomatik olarak yenilenecek ve sahiplerinin ev adreslerine gönderilecek.

Şehirlerin toplu taşıma ağlarının işletme maliyetlerinin büyük kısmı sabit giderlerden oluşuyor. Trenler ve otobüsler zaten satın alınmış, güzergâhlarsa halihazırda işler durumda. Kimi vatandaşları arabalarından vazgeçmeye ikna etmekse yolda daha az araba, daha az karbon emisyonu, daha sağlıklı, aktif vatandaşlar, yollarda daha az aşınma ve yıpranma anlamına geliyor.

Projenin amacı, Avrupa’da daha fazla şehrin sakinlerini karbon yayan araçlardan vazgeçirmek. Fransa ve Finlandiya’da da aynı amaçla sürücüleri eski arabalarını elektrikli bisikletlerle takas etmeye teşvik eden sistemler deneniyor. Elektrikli arabaların pahalılığı, üretimde tükettikleri yoğun kaynak ve kamu bütçelerinin sınırlı oluşu göz önüne alındığında bunun da mantıklı bir adım olduğunu söylemek mümkün. Bazı araştırmacıların, bisiklet ve elektrikli bisikletleri teşvik eden girişimlerin elektrikli arabaları teşvik edenlerden iki kat daha uygun maliyetli olduğunu iddia ettiğini de belirtmek gerek.

Kaynak: Design Taxi, Treehugger

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.