Apple’dan Siri özrü

Siri'nin konuşma kayıtlarını üçüncü kişilere dinleten Apple özür diledi.

29.08.2019 - 11:13 | Sencer Uçar

Ses asistanı Siri’nin geliştirilmesi amacıyla üçüncü taraf kişilerle anlaşmasına ilişkin haberlerin yayılmasının ardından Apple, kullanıcı mahremiyetini korumak adına yeni politikaları devreye aldığını duyurdu.

Apple, söz konusu açıklamasında ses dinleme konusundaki hatasını kabul ederek, “Mahremiyet çok temel bir insan hakkıdır. Yaptığımız incelemeler sonucu yüksek ideallere sahip politikalarımıza tam uymadığımızı tespit ettik ve bunun için özür diliyoruz.” dedi.

Apple’nın ses tanıma konusundaki rakiplerinden Amazon, Alexa ses asistanıyla kullanıcılarını dinleyerek uygulamasını geliştirmeye çalışmıştı. Facebook ise ses tanıma sistemini geliştirebilmek için Messenger kullanıcılarının seslerini, para verdiği üçüncü kişilere yazıya döktürmüştü.

Şirketler yapılan dinlemelerin, ürünlerinin daha da geliştirilmesi ve daha iyi hizmet vermesi için yapıldığını belirtiyor. Büyük şirketlerin kullanıcıları dinlemesi, temelde makine öğrenmesine bağlı olan yapay zekâların geliştirilmesi için yapılıyor. Günümüzde makine öğrenmesinin en önemli unsuru derin öğrenme, temelde, algoritmanın mevcut verilerle beslenmesi ve ardından insan müdahalesine ihtiyaç olmadan verileri tanıması anlamına geliyor. Sadece ses sistemlerinde değil, günümüzde pek çok şirket görüntü ve metin sistemlerini geliştirmek için kullanıcıların verilerinden faydalanıyor.

Kaynak: Bloomberght.com, Hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.