MediaCat

Apple ve IBM’den stratejik ortaklık

Ezeli rakipler Voltrane’ı oluşturuyor.

Apple ve IBM’den stratejik ortaklık

Bundan 30 yıl önce, Apple tabiri caizse IBM’den nefret ediyor; tüm kurumsal kimliğini IBM’in simgelediği teknoloji muhafazakârlığı ve bürokrasi gibi değerlerden uzak yerlerde inşa etmeye çabalıyordu. Dahası, Apple kurucusu Steve Jobs ülkenin büyük gazetelerine IBM’le dalga geçen ilanlar veriyordu.

Ancak inovasyon devi, dün itibarıyla IBM’le her iki firmanın da lehine sonuçlanacağı öngörülen bir iş ortaklığına giriştiğini duyurdu. IBM, satış gücünü kullanarak kurumsal tüketicilerden oluşan network’une iPhone ve iPad satmak için seferber ederken, aynı zamanda da bu cihazların işletim sistemleriyle uyumlu bulut hizmetler geliştirecek.

Apple da bunun karşılığında, cihazlarını satın alan büyük kurumlar için özel olarak tasarlanmış AppleCare programıyla, bu kurumlara haftanın 7 günü 24 saat donanım hizmeti verecek.

İş dünyasındaki son trendin rekabetten ziyade işbirliği olduğu söylenir. Bugün, iki teknoloji devinin ortaklığı şaşırtıcı görünmese de 30 yıl öncesinde bunu tahayyül edebilmek neredeyse imkânsızdı. Özellikle de Steve Jobs’un IBM logosu altında çekilmiş bu ikonik fotoğrafı hafızalarda tazeliğini korurken…

CNBC’ye verdiği röportajda çok uzun süredir devam eden bu düşmanlığı sonlandırmanın zamanının geldiğini belirten Apple CEO’su Tim Cook sözlerine şöyle devam etti: “30 yıl önce aramızda olan rekabetten sıyrılarak, bugün birbirini tamamlayan şirketler haline geldik. Girişimciler bu ortaklıktan ziyadesiyle faydalanarak, yaptıkları işlerde çok daha verimli sonuçlar elde edebilirler.

Fotoğraf: IBM CEO Ginni Rometty ve Apple CEO Tim Cook.

Kaynak: Business Insider

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.