Apple Microsoft’u tahtından indirdi

Apple, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük teknoloji şirketi haline geldi...

28.05.2010 - 00:00 | MediaCat

Son yıllar içinde piyasaya sürdüğü Macintosh bilgisayar, iPhone cep telefonu, iPod müzikçalar ve iPad bilgisayar gibi yenilikçi ürünlerle büyük ilgi toplayan ABD’li elektronik devi Apple, piyasa değeri açısından dünyanın en büyük teknoloji şirketi haline geldi.

New York Borsası’nda çarşamba günü hisse değeri yüzde 2.8 yükselen Apple, 222 milyar dolarlık piyasa değerine erişerek 219 milyar dolar piyasa değeri olan ABD’li yazılım devi Microsoft’u solladı.

Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Apple’ın kendilerini geçmesini umursamadığını belirterek, “Bu oyun uzun. Rakiplerimiz iyi ama biz de iyiyiz. Bu gezegende bizim kadar kârlı teknoloji şirketi yok. Neler olacağını göreceğiz” dedi.  

Steve Ballmer, 2000 yılında Bill Gates’in yerine Microsoft’u yönetmeye başladığında, Microsoft’un değeri 556 milyar dolar, Apple’ın değeri de 16 milyar dolar hesaplanıyordu. 10 yıl içinde Apple 200 milyar doların üzerinde değer kazanırken Microsoft’un piyasa değeri ise 300 milyar doların üzerinde düştü.

Son gelişme üzerine yapılan yorumlarda, “Microsoft, 1980 ve 1990’lardaki IBM’e benzedi. Hiç havalı yanı kalmayan yaşlı bir dinozor oldu”, “Kişisel bilgisayarların miladında Microsoft’a yenilen Apple, öcünü tatlı aldı” gibi yorumlar yapıldı. 

iPod, iPhone ve iPad hız verdi
Bir dönem iflasın eşiğine gelen Apple, 1997’de ayakta kalmak için Microsoft’tan 150 milyon dolarlık bir yatırım kabul etmek zorunda kalmıştı. 1997 yılında kurucusu olduğu Apple’a geri dönen ve başına geçen Steve Jobs, yıllar içinde piyasaya sürdüğü ‘hit’ ürünlerle Apple’ın hisse değerini artırdı. 1998 yılında iMac bilgisayarla başlayan yenilik zinciri 2001’de 100 milyon satan müzikçalar iPod, 2007’de 50 milyon satan cep telefonu iPhone ve bu yıl da büyük ilgi gören iPad’le devam etti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.