Apple iPad’in yeni rekoru

Apple iPad, Amerikan Tüketici Memnuniyet Endeksi'nde bügüne kadar en yüksek puan alan ürün oldu...

23.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Apple iPad, Amerikan Tüketici Memnuniyet Endeksi’nde bügüne kadar en yüksek puan alan ürün oldu.

Çıkışı merakla beklenen satışında kuyruklar oluşturan Apple’ın yüksek teknoloji ürünü  iPad, PC kategorisinde şimdiye kadar alınan en yüksek puan olan 100 üzerinden 78’i geçerek 86 puan ile zirveye oturdu.

Bu haberle iPad, piyasa çıkmadan önce tüketicilerde hayal kırıklığı yaratacağına dair endişeleri, satış takamları ve tüketici memnuniyet endeksi sonuçları ile iki kez yalanlamış oldu.

3.3 MİLYON İPAD SATILDI
Apple, 2010’un üçüncü çeyreğinde  karını yüzde 78 artırarak 3,25 milyar dolara (hisse başına 3,51 dolar) çıkarmıştı.

Hisse başına 3,11 dolar kar etmesi beklenen firma, geçen yıl aynı çeyrekte 1,83 milyar dolar (hisse başına 2,01 dolar) kar sğlamıştı.

Şirket aynı çeyrekte gelirlerini de yüzde 61 artırarak, 15,7 milyar dolara çıkardı. Böylece şirket şimdiye kadar en yüksek çeyrek gelirini elde etmiş oldu. Şirketin söz konusu çeyrekte gelirlerinin 14,7 milyar dolar olması beklenordu..

Apple`ın üçüncü çeyrekteki iPhone satışları, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 61 yükselerek, 8,4 milyon oldu. Apple`ın Haziran ayı başlarında tanıttığı ve anten sorunu nedeniyle başını ağrıtan yeni nesil iPhone4 ise üçüncü çeyreğin son üç gününde 1,7 milyon satış rakamını yakaladı.

Aynı çeyrekte 3,3 milyon iPad satan şirketin, Macintosh satışları ise yüzde 33 yükselişle 3,5 milyon oldu. Apple ayrıca, üçüncü çeyrekte 9,4 milyon iPod sattı.

APPLE EN BÜYÜK
Apple, Microsoft’u geçip en büyük teknoloji şirketi oldu.

Apple, en büyük rakibi Microsoft’u geçerek dünyanın en büyük teknoloji şirketi oldu.  Apple’ın piyasa değeri 222 milyar dolara ulaştırken Microsoft’un değeri  ise 219 milyar dolar civarında kaldı.

1990’larda neredeyse iflasın eşiğine gelmiş olan Apple’ı uçurumun kenarından çeviren ise iPhone, iPod ve iPad adlı yeni kuşak kişisel cihazlar oldu.

2001 yılında ilk ortaya çıktığında iPod’un Apple bilgisayarlarla uyumu tüketicilerin dikkatlerini Apple’a çevirmelerini sağlamıştı.

Apple, en son 1989 yılında piyasa değeri bakımında Microsoft’un önündeydi. İşletim sistemleri dünya genelindeki kişisel bilgisayarların yüzde 90’ında kullanılan Microsoft, 1990’lardaki büyüme rakamlarına hala  ulaşamadı. Ancak satış rakamları Apple’dan hala daha yüksek.

gazeteport.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.