Apple Instagram’a rakip mi oluyor?

Apple’ın, bir süre önce bir milyar dolara Facebook tarafından satın alınan Instagram’a rakip olacak bir uygulama üzerinde çalıştığı ifade edildi. Yeni uygulamanın, Apple’ın 11 Haziran’da düzenleyeceği konferansta yeni işletim sistemi iOS6 ile sunulacağı öne sürüldü.

15.05.2012 - 00:00 | MediaCat

Wall Street Journal’ın (WSJ) konuya yakın kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, Apple, iColud hizmetinde önemli bir güncelleme yaparak bulut hizmetine yeni fotoğraf paylaşım içeriği kazandıracak.

Instagram’a rakip olacak yeni içeriklerin, 11 Haziran’da başlayacak olan Apple konferansında açıklanacağı öğrenildi. Yeni fotoğraf paylaşım uygulaması sayesinde, iCloud kullanıcılarının diğer kullanıcılarla fotoğraf paylaşabileşeceği ve fotoğraflara yorum yapabilecekleri belirtildi.

iCloud’daki mevcut fotoğraf depolama uygulaması PhotoStream, kullanıcılara sadece bir dizi fotoğraf saklamalarını ve bu fotoğrafları diğer Apple cihazlarına aktarabilmelerine imkan veriyor. Fotoğraflar diğer kullanıcılarla paylaşılamıyor.

WSJ’ye konuşan kaynaklar, şirketin Instagram ile güç kazanan Facebook ile daha fotoğraf paylaşım alanında daha iyi rekabet etmek istediğini belirtti.  Aynı kaynaklar, iCloud kullanıcılarının 11 Haziran’da getirilecek yenilikler sayesinde videolarını da Apple cihazlarıyla eşzamanlayarak kullanabileceklerini belirtti. Ayrıca, “Notlar” ve “Hatırlarıcı” içeriklerine şu an olduğu gibi sadece bu içeriklerin uygulamaları aracılığıyla değil, iCloud.com adresinden de erişilebilecek.

YENİ İŞLETİM SİSTEMİYLE BİRLİKTE GELİYOR
WSJ’ye bilgi veren kaynaklar, iCloud güncellemelerinin, yeni işletim sistemi iOS6 ile geleceğini öne sürdü. Apple, konu hakkında açıklama yapmayı reddetti.

iCloud, Apple’ın hizmet altyapısı için olduğu kadar, şirketin gelirleri için de önemli bir yer tutuyor. Analistler, Nisan 2012 itibariyle iCloud’un üye sayısının 125 milyon olduğunu belirtti.

WSJ, yapılacak güncellemelerin yanı sıra, Apple’ın kullanıcılar için oluşturması gereken dev depolama kapasitesinin neden olacağı maliyetten de çekindiğini ifade etti. Apple, kullanıcılarına iTunes aracılığıyla bedava olarak müzik, film, televizyon dizileri, uygulamalar, e-kitaplar ve PhotoStream fotoğafları depolama imkanı veriyor. Kullanıcılara, 5GB bulut alanı bedava olarak sunuluyor. Bu miktar, Google’ın birkaç hafta önce sunduğu Google Drive’ın sunduğu bedava depolama alanıyla aynı.

“DAHA FAZLASI GEREK”
Analistler, Apple’ın Instagram ve benzer fotoğraf paylaşım uygulamalarıyla mücadele edebilmesi için daha fazlası yapmasına gerektiğine inanıyor. iCloud PhotoStream, Apple cihazları ve masa üstü bilgisayarlarda, kullanıcılarının son 30 gün içinde yükledikleri fotoğraflara (veya bin tanesine) erişimi kısıtlıyor.

Apple’ın yapacağı güncellemelere rağmen, analistler daha fazlasının yapılması gerektiği görüşünde.

iCloud’un geneline bakıldığında, Apple, hangi mobil cihazdan olursa olsun internet tarayıcılarından erişilebilen uygulamaları da kısıtlıyor. Sadec E-mail ve Takvim gibi birkaç yeni iCloud uygulamasına iCloud sitesinden erişilebilecek. Diğer uygulamalar, Apple cihazlarıyla (iPad, iPhone ve Apple TV box) eşzamanlama yaparak kullanılabilecek.

WSJ’ye konuşan kaynaklar, Apple yöneticilerinin iCloud üzerinde veri depolama kapasitelerini artırmayı öngördüklerini ancak bu hamlenin maliyetinden çekindiklerini iletti.

(Kaynak: ntvmsnbc)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.