Ankara’da korsan kampanya

Bugün Ankaralılar billboard’larda ilginç bir referanduma ‘Evet’ kampanyasıyla karşılaştılar...

16.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Bugün Ankaralılar billboard’larda ilginç bir referanduma ‘Evet’ kampanyasıyla karşılaştılar. Sabah evlerinden işlerine giden Ankaralılar, Eskişehir Yolu üzerinde belli bir noktada bulunan billboard’larda ‘Sabancı Düşünce Kuruluşu’ imzalı, üzerinde Sinan Çetin, Yılmaz Erdoğan, Necati Şaşmaz, Kenan İmirzalıoğlu, Hülya Avşar, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Rojin gibi sanatçıların; Ferit Şahenk, Abdülkadir Konukoğlu, İhsan Kalkavan gibi işadamlarının ve Fethullah Gülen, Mümtazer Türköne ve Aydın Boysan gibi kamuoyu tarafından tanınmış isimlerin yer aldığı birkaç farklı versiyonda hazırlanmış reklamları gördüler. Bu billboard’larda 12 Eylül 2010’da yapılacak anayasa değişikliği referandumuna destek veren ‘Milli birliğe, kardeşliğe, referanduma evet’ sloganı yer alıyor.

Billboard’ları ilginç kılan özellik bunlardan hiçbiri değil, kampanyanın ‘Sabancı Düşünce Kuruluşu’ adlı, aslında olmayan bir kuruluş tarafından yapılması. Nitekim Sabancı Holding Kurumsal İletişim Müdürü İrem Poyraz, konu hakkında MediaCat’e yaptığı açıklamada, afişlerin kendileriyle hiçbir ilgisinin bulunmadığını ifade etti. Poyraz’ın açıklaması şöyle: “Çeşitli medya kuruluşlarından tarafımıza telefonla yöneltilen sorular nedeniyle sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Ankara’nın bazı bölgelerinde ‘Milli birliğe, kardeşliğe, referanduma evet’ ibaresiyle ve ‘Sabancı Düşünce Kuruluşu’ adıyla yer alan billboard’ların Sabancı Topluluğu şirket ve kurumlarıyla hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu konuda yanlış bir haber çıkmaması için sizleri bilgilendirme gereği duyduk.”

Açıkhava mecra şirketi Ströer Kentvizyon’dan edindiğimiz ilk bilgilere göre ise afişler Ströer tarafından değil, kimliği henüz belirleneyen kişiler tarafından korsan olarak billboard’lara aşılmış. Ströer yetkilileri konu hakkında polise şikayette bulunmuş durumda.

Bu arada durumun fark edilmesi üzerinde sözkonusu billboard’ların üstlerinin kapatılmaya başlandığı söyleniyor.

MediaCat Özel

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.