Android son 1 yılda iPad’den yüzde 20 pazar payı çaldı

ABI Research, tablet satışlarının 2015 yılında dünya çapında yıllık 120 milyon adete ulaşmasının beklendiğini açıkladı

17.08.2011 - 00:00 | MediaCat

ABI Research, tablet satışlarının 2015 yılında dünya çapında yıllık 120 milyon adete ulaşmasının beklendiğini açıkladı. ABI Research’ün yeni “Tabletler – Media Tablets” raporuna göre geleneksel bilgisayar ya da akıllı telefon yıllık satışları kadar güçlü olmasa da, tabletler diğer mobil cihazların arasından sıyrılıp kendi pazarını yaratıyor. Rapora göre Android tabletler son 12 ayda iPad’den toplam yüzde 20 pazar payı çaldı. Yine de Android ya da başka işletim sistemi kullanan hiçbir tedarikçi iPad karşısında önemli başarı elde edemedi.

Rapora göre işletim sistemi yazılımındaki parçalanma, bu cihaz kategorisindeki büyümeye ket vuruyor. Uygulama geliştiricilerin başlangıç olarak bir yazılım platformu seçmesi gerektiği belirtilen raporda pazar potansiyeli önemli değilse geliştirmeye başlamayı ertelemeleri öneriliyor. Google Android işletim sisteminde tabletlerde aynı anda en az üç yazılım bulunuyor. Açık yazılım platformu gelişiminin tabletler için yararları yeni yeni anlaşılıyor.

ABI Research Mobil Cihazlar Grup Direktörü Jeff Orr, birçok tedarikçinin tabletlerini pazara sunduğunu, ancak hiçbirinin Apple’a karşı ciddi tehlike oluşturacak şekilde kendini ayrıştırmadığını belirtiyor. Tedarikçilerin birçoğunun ürünlerini benzer konfigürasyonlu iPad’lerden daha yüksek fiyata satışa sunduğunu söyleyen Orr, Apple’ın ise bu arada kimseyi beklemeden ve fiyatlamasını değiştirmeden ikinci nesil iPad tabletini pazara sunduğuna dikkat çekiyor. Orr, “Düşük özellikli uygun fiyatlı tabletler 2011 yılında 50’nin üzerinde tedarikçi tarafından satışa sunuluyor. Bu durum bir yandan kategorinin yıldan yıla büyümesine yardımcı olurken diğer taraftan tabletlerin gelecek birkaç yıl içinde tamamen fonksiyonel olmaya hazır olduğu konusunda son kullanıcıların aklında negatif bir algı da yaratıyor. “Erken benimseyenler” döneminden öteye taşımak için iyi kullanıcı deneyimleri ve ürünlere ihtiyaç duyuluyor” diyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.