Amerikalı dev nükleere talip

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden GE iştiraki...

04.06.2008 - 11:34 | MediaCat

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden General Electric’in (GE) iştiraki GE Türkiye’nin Başkanı Kürşat Özkan, geçen yıl 1,3 milyar dolar olan cirolarını bu yıl 1,5 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

GE’nin çevresel ürünleriyle ilgili global hedefleri hakkında bilgi vermek üzere düzenlediği basın toplantısında konuşan Özkan, hükümetin ihale aşamasında olduğu nükleer santral projesinde ekipman sağlayıcısı olarak bir konsorsiyumun içinde yer alarak teklif vermeyi planladıklarını aktardı. Aynı zamanda şirketin Güneydoğu Asya’dan sorumlu bölge müdürü olan Özkan, Türkiye’de yenilenebilir enerjiye olan talebin arttığına ve tüm dünyadan rüzgar, doğalgaz ve hidroelektrik santralleri için yapılan türbin siparişlerinin patlaması sonucunda bunlara yetişemediklerini belirterek, “Şimdiden verilen bir rüzgar türbini siparişi en erken 2010’da teslim edilebiliyor. Diğer santraller için bu, daha uzun bir süre.” dedi. Türkiye’den sağladıkları ciro içinde enerji ve altyapının önemli yer tuttuğunu dile getiren Özkan, su arıtma sistemlerinde de Türkiye’de özellikle kıyı kesimlerinden talep gelebileceğini ifade ederek, şunları dile getirdi: “Turistik kıyı kentlerinde su sıkıntısını aşmanın bir yolu desalinasyon dediğimiz deniz suyunun arıtılması yöntemi için TIR’larla taşınabilen tesisler kurma konusunda ilgi var. Ancak ilk etapta bu sistemlerin nasıl işlediğini anlatmak gerekiyor. Bu da birkaç yıl alabiliyor.”

Kaynak:Zaman

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.