MediaCat

Amazon kasasız süpermarketini açıyor

Müşteriler, ödeme noktası bulunmayan süpermarket ile bugün tanışacak.

Amazon kasasız süpermarketini açıyor

Çalışanları tarafından geçtiğimiz yıl sürdürülen testlerin ardından Amazon, ilk kasasız süpermarketini bugün ABD’nin Seattle şehrinde açmaya hazırlanıyor.

Kasası, kasiyeri ya da herhangi bir ödeme noktası bulunmayan Amazon Go adlı süpermarkette müşteriler ve seçtikleri ürünler, tavana monte edilmiş bir dizi kamera sayesinde tanımlanıyor. Ödeme işlemi de bu sistem sayesinde ortadan kalkmış oluyor. Müşterilerin aldıkları ise süpermarketten ellerini kollarını sallayarak çıkış yapmalarının ardından kredi kartlarına fatura ediliyor.

Süpermarkete giriş yapmadan önce müşterilerin akıllı telefonlarındaki Amazon Go uygulamasını taratmaları gerekiyor. Ürün raftan alındığı zaman, raflarda bulunan sensörler devreye giriyor ve alınan ürünü faturaya ekliyor. Ürün raftaki yerine bırakıldığı zaman ise söz konusu ürün faturadan çıkarılıyor.

Amazon’un kasasız mağazası ilk olarak 2016’nın Kasım ayında açılmış ve halkın kullanımına açılmadan önce çalışanlar tarafından deneme sürecine alınmıştı. Denemeler sırasında ise aynı vücut tiplerine sahip müşterilerin tanımlanmasında karışıklık ya da çocukların inceledikleri ürünleri yanlış raflara koyması gibi ufak teknik sorunlarla karşılaşılmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.