MediaCat

Alzheimer’a akıllı telefon dünyasından bakış

Perulu Entel’den Alzheimer hakkında farkındalık yaratan bir film.

Alzheimer’a akıllı telefon dünyasından bakış

Perulu telekomünikasyon şirketi Entel ve Peru Alzheimer ve Diğer Demanslar Federasyonu ile işbirliğine giderek, her yıl Eylül ayının 21’ine denk gelen Dünya Alzheimer Günü’nde Alzheimer ve diğer demans türleri hakkında farkındalık yaratmak amacı ile “E-ALZ: Memory Error” adlı dört dakikalık kısa metraj animasyon filmi yayınladı. McCann Lima imzalı animasyon filmi, Alzheimer ile yaşayan 300 bin Perulu’dan biri olan Víctor Pizarro De Los Santos’un gerçek yaşam öyküsünden esinlenilerek yaratılan akıllı telefon Matt’in yaşadığı hafıza sorunlarını ele alıyor.

Eğlenceli müziği ile açılışından itibaren izleyiciyi akıllı telefonların rengârenk dünyasına davet eden film, biri kendi adını tekrar etmek koşulu ile üç ayrı bölümden oluşuyor. Zira ikinci ve üçüncü bölüm aynı adı taşıyor. Dijital kahvesini yudumlayıp haritasını açarak işe doğru yola koyulan Matt için birinci bölümün ortasından itibaren işler karışmaya başlıyor. Gideceği yönü karıştırıp çaresizce kaldırıma çöken Matt’in hafıza sorunları, “ikinci bölüm” ile birlikte artarak devam ediyor. Sevdiklerinin telefon numaraları ve hafızasında kayıtlı eski fotoğrafların silinmesi ile birlikte Matt’in iyiden iyiye azalan morali, üçüncü bölümün başında arkadaşlarından gelen destek ile toparlanıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.