Altimo Turkcell’deki payının yarısını sattı

Turkcell'de yüzde 13.22 hissesi olan Rus özel sermaye fonu Altimo'nun Başkan Yardımcısı Kirill Babaev

04.12.2007 - 10:21 | MediaCat

Turkcell’de yüzde 13.22 hissesi olan Rus özel sermaye fonu Altimo’nun Başkan Yardımcısı Kirill Babaev, Norveçli Telenor ile Ukrayna’da yaşadıkları ihtilafı çözme kapsamında Altimo’nun Turkcell’deki payının yarısını Kazak şirketi Visor Group’a sattıklarını, ancak Telenor ile ihtilafın çözülmesinden sonra bu hisseyi geri almak üzere Visor ile anlaştıklarını söyledi.

Babaev, Telenor tarafından ABD’de açılan ve Ukrayna’daki ikinci büyük GSM şirketi Kyivstar’daki Altimo hisselerinin satılması gerektiğine karar veren tahkim davasında mahkeme hükmüne uymak için bu işlemi yaptıklarını söyledi. Karar uyarınca, Altimo ayrıca bu ülkedeki üçüncü GSM şirketi Turkcell’in de ortağı olduğu Astelit’teki yüzde 7.2’lik dolaylı payını yarıya indirdi. Babaev, ,bu işlemi, Alfa Telecom Turkey’in yüzde 50’sini Visor’a satarak yaptıklarını belirtti. Babaev “Bizim Visor ile anlaşmamıza göre, Kyivstar’daki ihtilaf çözülünce Turkcell’deki hissemizi geri alacağız. Biz Turkcell’i veya Türk pazarını terk etmek niyetinde değiliz” dedi.

New York’taki tahkim mahkemesi Ağustos ayındaki kararında Telenor’u haklı bulup Altimo’nun Kyivstar’daki hissesini 120 gün içinde satması gerektiğini ya da bu şirketin rakipleri Astelit ve Ukrainian High Technologies’deki paylarını yüzde 5’in altına düşürmesi gerektiğini açıklamıştı.

Kaynak: Radikal