Alkollü içkilerdeki düzenlemeler nasıl karşılandı?

Online araştırma şirketi DORinsight, alkollü içkilerle ilgili yeni düzenlemelerin nasıl karşılandığını araştırdı.

07.02.2011 - 00:00 | MediaCat

Online araştırma şirketi DORinsight, alkollü içkilerle ilgili yeni düzenlemelerin nasıl karşılandığını araştırdı.

DORinsight, 7 Ocak 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”in halk tarafından nasıl karşılandığını araştırdı. Şirket bu kapsamda, tüketicilerin yeni düzenlemelere yaklaşımını ve yönetmeliğin alkollü içecek sektörüne etkilerini ülke çapında değerlendirdi. Napolyon.com veri tabanının kullanıldığı araştırmaya, 24-25 Ocak 2011 tarihlerinde, 81 ildeki tüm sosyoekonomik sınıflardan, 18 yaş ve üzeri 1.104 kişi katıldı.

DORinsight, araştırmaya katılanların %30’unun alkol kullanmadığını, %17’sinin alkolü sık tükettiğini, %21’inin ayda birkaç kez içtiğini, %31’inin ise sadece özel günlerde alkollü içki kullandığını açıkladı.

%56’ı alkol yasağına olumsuz bakıyor.

DORinsight’ın araştırmasına göre, halkın yarısından fazlası içki yasaklarını olumsuz karşılıyor. Alkol kullananların %69’u yasağa tepki gösteriyor. Alkolü sık tüketenlerde (her gün ya da haftada birkaç gün) ise yasağa tepki gösterenlerin oranı %82 düzeyinde. Alkol kullanmayanlar arasında yasağa tepkili %16’lık bir kesim bulunuyor, %20’si ise bu konuyla hiç ilgilenmediklerini söylüyor.

Sunuş yaşının 24 olmasını olumlu bulunuyor.

Davet ve organizasyonlarda içki sunuş yaşının 24 olarak düzenlenmesini olumlu bulanların sayısı, olumsuz bulanlarla eşit durumda. Alkol kullanmayanların %68’i 24 yaş düzenlemesini olumlu, %16’sı olumsuz buluyor; % 16’sı konuyla ilgilenmiyor. Alkol kullananlarda ise durum tam tersi. %33’ü 24 yaş düzenlemesini olumlu, %56’sı olumsuz buluyor, % 10’u konuyla ilgilenmiyor. İçki tüketim sıklığına paralel olarak, yasağa bakış açısı da değişiyor. Sık içenlerin %77’si 24 yaş düzenlemesine olumsuz bakarken, sadece özel günlerde alkol kullananlarda bu oran %43’e geriliyor.

Alkol yasağı içki tüketimini etkilemeyecek.

Alkollü içecek tüketenlerin %78’lik çoğunluğu, yeni düzenlemelerin içki satışına herhangi bir etkisinin olmayacağını öne sürüyor. Bununla birlikte içki alımının artacağını söyleyenler, azalacağını söyleyenlerden daha fazla. Alkolü sık tüketen kesim ise tepkisini “içki tüketimini artırarak” gösterme eğiliminde.

Promosyon yasakları satışları azaltacak.

Promosyon yasaklarının satışa etkisi konusunda alkol tüketen ve tüketmeyen kesimin hemfikir olduğu görülüyor. Her 3 kişiden biri, içki markalarına uygulanan reklam yasaklarının ardından gelen promosyon yasaklarının, alkol sektörünü olumsuz yönde etkileyeceği görüşünde. Halkın yarısı ise promosyon yasaklarının alkol satışlarını etkilemeyeceğini düşünüyor.

Alkol firmalarının, kültür, sanat, spor sponsorluklarında sakınca yok.

Araştırmaya katılanların %69’u, alkol firmalarının festival, konser gibi kültür sanat aktivitelerine ya da spor takımlarına sponsor olmasında hiçbir sakınca görmüyor. Alkol tüketen kesimde sponsorluk konusunda sakınca görmeyenlerin oranı %83’e çıkıyor. Alkol kullanmayanların yarısı ise sponsor olmamaları gerektiğini düşünüyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.