MediaCat

Alkol ve tütün reklamları gider gösterilemeyecek

Her türlü a lkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerinin tanıtımına yönelik…

Alkol ve tütün reklamları gider gösterilemeyecek

Her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerinin tanıtımına yönelik ilan ve reklam giderleri, kurum kazancının tespitinde kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınacak.

Maliye Bakanlığı’nın, ilgili kanunlar çerçevesinde 1 seri nolu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde yapılan düzenlemelerle ilgili açıklamalarda bulunduğu tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Kurumlar Vergisi Kanunu’nda her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerine ait ilan ve reklam giderlerinin yüzde 50’sinin kurum kazancının tespitinde gider olarak indirilemeyeceği düzenlemesi yapılmıştı. Oran belirleme yetkisi bulunan Bakanlar Kurulu’nun kararı ile de söz konusu oran sıfır olarak tespit edildiğinden, alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerine ait ilan ve reklam giderlerinin tamamı gider olarak indirilebilecek.

Mayıs 2008’den itibaren geçerli: Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile ise ilan ve reklam giderlerinin, gelir ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınamayacağı hükme bağlanmıştı. Bu nedenle, anılan hükmün yürürlüğe girdiği 19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren yapılacak olan, her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerine ait ilan ve reklam giderlerinin tamamının, ticari kazancın ve kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkün olmayacak.

Spora destek reklam sayıldı: Diğer taraftan, spor sahalarına, sporcuların veya diğer ilgililerin spor giysilerinin ya da spor araç ve gereçlerinin üzerine yazılı veya elektronik sinyaller yardımıyla sanal olarak kurumun tanıtımının yapılmasını sağlayacak amblem, marka, isim ve benzeri işaretler konulması gibi doğrudan ticari fayda sağlayan ve kurumun tanıtımını amaçlayan harcamaların reklam harcaması olarak değerlendirileceği düzenlemesi yapılmıştı. Dolayısıyla, her türlü alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerinin tanıtımına yönelik bu tür reklam harcamalarının da kurum kazancının tespitinde kanunen kabul edilmeyen gider olarak dikkate alınması gerekecek.

AR-GE indirimi yüzde 100

Araştırma ve geliştirme harcamaları üzerinden hesaplanacak kurumlar vergisinde Ar-Ge indirimi oranı yüzde 40’tan yüzde 100’e çıkarıldı. 1 Nisan 2008 tarihinde yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre, mükelleflerin, münhasıran yeni teknoloji ve bilgi arayışına yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetleri çerçevesinde, 2008 hesap döneminden itibaren yaptıkları harcamaların yüzde 100’ü kurum kazancının tespitinde Ar-Ge indirimi olarak dikkate alınabilecek.

Reklama sınır spora darbe

Alkol ve alkollü içkiler ile tütün ve tütün mamullerinin tanıtımına yönelik ilan ve reklam giderlerinin Kurumlar Vergisi’nde gider olarak düşülememesi, ’tütün ve alkol’e reklam sınırlaması anlamına geliyor. Bu harcamalar eskiden vergiden düşülürken, bundan böyle vergisi verilecek.

Kaynak: Hürriyet

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.