Karpuzcu ve Ünsal’ın ‘Muhabbet’i

Alametifarika eski kreatifleri Emrah Karpuzcu ve Kenan Ünsal'dan yeni ajans.

22.07.2015 - 11:08 | Enes Taşkıran

Alametifarika kreatifleri Emrah Karpuzcu ve Kenan Ünsal'dan yeni ajans.

Alametifarika‘nın iki ECD’si Emrah Karpuzcu ve Kenan Ünsal, kısa süre önce kendi ajansları Muhabbet‘i kurdu. Yeni ajansla birlikte yaratmayı amaçladıkları yeni konsepti kurucularından dinledik.

Muhabbet ne iş yapar, markalar hangi dertleri için gelsin size?

Muhabbet, ismiyle müsemma, markalarla insanlar arasında muhabbet kuran bir tam hizmet reklam ajansı. Markalar için muhabbet kelimesinin tanımındaki sevgiyi ve etkileşimi yaratıyoruz.

Karpuzcu ve Ünsal'ın 'Muhabbet'i 17-18 yıllık reklamcılık kariyerlerimiz boyunca küresel ve yerel 100’ü aşkın markayla çalıştıktan sonra Muhabbet’i kurmaya karar verdik. Çünkü geleneksel ajans yapıları artık hem işe bakış açıları hem de sundukları hizmetler bakımından markaların pazarlama vizyonunun gerisinde kaldı. Muhabbet’i kurarken hareket noktamız; geleneksel reklam ajanslarının markalara dayattığı demode hizmet modeline bir çare bulmak ve pazarlama yöneticilerinin kaliteli çözümlere ulaşamadığı yeni iletişim ihtiyaçlarına çözüm olmak. Bunun için daha kapsamlı, daha esnek, daha şeffaf hizmet veren bir “full-service” ajans yapısı tasarladık. Markalara eski ajanslarının veremediği çapta bir “one-stop-shop” yaratıcı ajans hizmeti sunuyoruz.

“Above the line” iletişim, zaten yıllar yılı başarıyla yaptığımız ve kendimizi kanıtladığımız uzmanlık alanımız. Şimdi Muhabbet’in “collaborative” yapısı sayesinde ATL iletişimin ötesindeki mecralarda ve hatta bu mecralar ötesinde popüler içerikler üretiyoruz. Pazarlama iletişimi sürecinin tamamında varız. Danışmanlık, araştırma, planlama, raporlama, marka workshop’ları, “trends and insight” analizlerinden başlayan, yaratıcı süreçle devam eden ve ihtiyaca göre projelerin üretimi, saha uygulaması ve post raporlamasını da kapsayan total iletişim sürecinin bütününde hizmet veriyoruz. TV reklamından app tasarımına, kurumsal kimlikten tv programına, interaktif videodan satış noktası tasarımına, yaratıcı sponsorluk entegrasyonundan özgün “branded content”lere kadar her yaratıcı içerik üretim alanımızda.

Ne zaman nerede kuruldunuz? Kadro kaç kişi ve kimlerden oluşuyor?

6 hafta önce kurulduk, 10 kişilik bir kurucu ekiple başladık. Önümüzdeki iş akışına bakılırsa bir kaç ay içinde planlı bir şekilde büyümemiz gerek. Ofisimiz Beyoğlu’nda, Kumbaracı yokuşunda.

Alametifarika kreatifleri Emrah Karpuzcu ve Kenan Ünsal'dan yeni ajans.

Kenan Ünsal (solda) ve Emrah Karpuzcu

“Collaborative” yapınız, başka ajanslarla işbirliği anlamına mı geliyor?

“Collaborative” çalışma ilişkimiz olan şirket ve yeteneklerden, hangisiyle işbirliği yapacağımızı proje özelinde belirliyoruz. Bu süreçte projenin özgün ihtiyaçlarına en uygun ortağı seçmek, hiçbir parti için “client conflict” yaratmamak ve çözüm ortağımızın bizim dışımızdaki ticari menfaatlerini de korumak zorundayız. Bu yüzden bu bilgiyi sadece proje özelinde müşterilerimizle paylaşıyoruz.

Ayrılma aşaması nasıl geçti? Alametifarika gibi bir ajanstan ayrılıp kendi ajansını kurmak psikolojik ve fiziksel olarak ne kadar sürdü, hangi engelleri nasıl aştınız?

Çok sevdiğimiz ekibimizden ve arkadaşımız olan müşterilerimizden ayrılmak dışında bize zor gelen bir şey olmadı.

Bünyeye katılan müşteri var mı?

Var tabii ki ama müşteri listemizi henüz açıklayamıyoruz. Ayağımızın tozuyla ilk haftalarımızda yaptığımız bi kaç iş yayınlandı, merak edenler onları bulacaktır.