Akıllı cep pazarını TRT çarptı

3G’nin etkisiyle sektörde payını artıran ve Ocak-Eylül döneminde 250 bin adetlik satışa ulaşan akıllı cep telefonları, Kasım ayına durgunlukla girdi...

09.11.2009 - 00:00 | MediaCat

3G’nin etkisiyle sektörde payını artıran ve Ocak-Eylül döneminde 250 bin adetlik satışa ulaşan akıllı cep telefonları, Kasım ayına durgunlukla girdi. Euronun 2.20 TL’ye yükselmesi ve özellikle TRT bandrolüyle ilgili düzenlemenin cihaz fiyatlarına 60 lirayı bulan artış olarak yansıması durgunluğu getirdi

Türkiye’de 3G ile birlikte cep telefonu pazarında taşlar ciddi anlamda yerinden oynadı. Temmuz’dan bu yana sektörde payını artıran ve Ocak-Eylül döneminde 250 bin adetlik satışa ulaşan akıllı cep telefonları (smart phone) Kasım ayına durgunlukla girdi.

Euronun 2.20 TL’ye yükselmesi ve özellikle TRT bandrolüyle ilgili düzenlemenin cihaz fiyatlarına 60 lirayı bulan artış olarak yansıması, bu durgunluğu tetikleyen en önemli unsurlar oldu. Nasıl mı? İşte bu sorunun cevabı:

Cep telefonlarında bandrol yüzde 16’dan yüzde 8’e indirilmeden önce, cep telefonlarında radyo değeri olarak 23 TL uygulanıyordu. Bunun da yüzde 16’sı yani 3.68 TL’sine denk geliyordu. Ancak indirimden sonra telefonların toplam bedeli üzerinden bandrol uygulaması geldi. Dolayısıyla 100 euroluk bir telefonda 2 euro olan bandrol ücreti 8 euroya çıktı. 200 euroluk cihazda bu rakam 16 euroya yükseldi.

Bu rakama KDV, distribütör, perakende payı gibi kalemler de eklendiğinde telefon fiyatlarında ciddi bir artış yaşanmaya başladı.

Sektörde daralma var

Kasım ayının daha çok kışlık alışveriş, ısınma gibi harcama kalemlerinin öne çıktığı bir ay olması da bu durumun üzerine tuz biber ekti ve akıllı cep telefonları olumsuz etkilendi.

Bu arada GfK verilerine göre, geçtiğimiz 9 ayda Türkiye’de pazarın yüzde 96’sını oluşturan normal cep telefonu pazarı yani akıllı telefonların dahil olmadığı pazar adet bazında yüzde 8, değer bazında yüzde 24 daraldı.

Söz konusu dönemde 7.6 milyon adet cep telefonu satıldı. Eylül ayı satışı ise 860 bin adet olarak gerçekleşti.

3G’den sonra nitelikli yani akıllı telefon satışlarında artış hızlandı. 100-200 euro grubundaki ürünler de pazar payını artırdı.

Geçen yıl pazarda bu ürünlerin payı yüzde 33 iken 3G’nin de etkisiyle yüzde 38.5’e çıktı. Ekonomik cihazların yani 100 euronun altındaki telefonların satışında ise azalma var.

Kaynak: gazetevatan.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.