Akdeniz Düzenleyici Kurullar Ağı’na RTÜK başkan seçildi

9. Akdeniz Düzenleyici Kurullar Ağı toplantısında, platformun başkanlığına 2010 yılında

03.12.2007 - 16:52 | MediaCat

9. Akdeniz Düzenleyici Kurullar Ağı toplantısında, platformun başkanlığına 2010 yılında bir yıl süreyle RTÜK’ün getirilmesi ve 2010 yılındaki toplantının Türkiye’de yapılmasına karar verildi.

Fas yayıncılık düzenleyici kurulu HACA’nın ev sahipliğinde, 29-30 Kasım 2007 tarihlerinde Marakeş’de toplanan 9. Akdeniz Düzenleyici Kurullar Ağı toplantısında, platformun başkanlığına 2010 yılında bir yıl süreyle RTÜK’ün getirilmesi ve 2010 yılındaki toplantının Türkiye’de yapılması kararlaştırıldı.

RTÜK Başkanı Dr. A. Zahid Akman yaptığı açıklamada, gelişmenin Türkiye ve RTÜK açısından son derece sevindirici olduğunu belirterek, ‘Bu durum, Türkiye’nin hem bölgede giderek yükselen itibarını hem de Akdeniz Düzenleyici Kurullar Ağı ülkeleri içerisinde Türkiye’ye ne kadar önem verildiğini göstermesi açısından önemli bir gelişmedir. 2010 yılında platforma RTÜK’ün başkanlık etmesi teklifi mevcut yönetimden gelmiştir ve hem bizim tarafımızdan hem de platformun diğer üyeleri tarafından olumlu karşılanmıştır. İtalya ve İspanya düzenleyici kurullarının ardından 2010 yılında platforma RTÜK Başkanlık edecektir. Ayrıca 2010 yılındaki toplantıya da Türkiye ev sahipliği yapacaktır’ dedi.

Akdeniz Düzenleyici Kurullar Ağının Marakeş’deki toplantısına RTÜK Başkanı Dr. A. Zahid Akman, Üst Kurul Üyesi Prof. Dr. Davut Dursun ve Üst Kurul Uzmanı Pınar Ülkülü katıldı. Daimi sekreterya görevini Fransız düzenleyici kurulu CSA’nın yürüttüğü Akdeniz Düzenleyici Kurullar Ağı toplantısında, ‘Etik, Küçüklerin Korunması ve Öz-denetim’ konusunda tecrübe paylaşımı bölümünde, RTÜK tarafından bir sunuş yapıldı. Türkiye’deki yayıncılık sektörü, RTÜK’ün yayıncılık sektöründe öz-denetimin geliştirilmesi ve teşvik edilmesi adına yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verildi ve Akıllı İşaretler, İzleyici Temsilciliği ve Etik İlkeler projeleri tanıtıldı. Soru-cevap bölümünde delegelere ayrıca medya okuryazarlığı projesi hakkında da bilgiler verildi.

Toplantının ikinci günü, dönem başkanlığını yürüten Katalan temsilcisi Joseph Maria Carbonell, RTÜK Başkanı Dr. Zahid Akman’a, Türkiye’nin Akdeniz bölgesinin kilit ülkelerinden biri olduğunu ve RTÜK’ün yayıncılık alanında etkileyici bir potansiyel ve birikime sahip olduğunu düşündüklerini, RTÜK’ün çalışmalarını beğeniyle izlediklerini belirterek, Akdeniz Düzenleyici Kurullar Ağı toplantısının 2010 yılında Türkiye’de düzenlenmesi yönündeki platformun ortak eğilimini aktardı. Toplantıda, 2008 yılında İtalya’da, 2009 yılında İspanya-Endülüs’ün ardından, RTÜK-Türkiye’nin 2009 yılında platformun başkan yardımcılığını ve 2010 yılında da başkanlığını yürütmesi kararlaştırıldı.

Akdeniz ülkelerinin düzenleyici kuruluşları arasında yayıncılık alanında işbirliği olanaklarını geliştirmek amacını taşıyan, Akdeniz Düzenleyici Kurullar Ağı, Fransa Düzenleyici Kurulu CSA ve Katalan (İspanyol) düzenleyici kurulu CAC’nin girişimiyle 29 Kasım 1997 tarihinde Barselona’da kuruldu. Fransa, İspanya (Katalan ve Endülüs), Yunanistan, Fas, Sırbistan, Portekiz, İsrail, Türkiye, İtalya, Kıbrıs Rum Yönetimi, Malta, İsrail ve Arnavutluk olmak üzere 13 üyesi olan platformun son toplantıda Bosna-Hersek, Ürdün ve Moritanya da üyeliğe kabul edildiler.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.