MediaCat

Ajanslardan Çin’e seyahat kısıtlaması

Şirketlerin ardından ajanslar da koronavirüs salgınına karşı önlem aldı.

Ajanslardan Çin’e seyahat kısıtlaması

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmasının ardından dünya genelinde birçok ülkede görülen ve şu ana kadar 100’ü aşkın insanın hayatını kaybetmesine yol açan koronavirüs salgınına karşı önlem alanlar arasına ajanslar da eklendi.

The Drum’da yer alan habere göre, aralarında WPP ve InterPublic Group‘un (IPG) da bulunduğu ajans network’leri, çalışanlarından Çin’e seyahat etmemeleri talep etti.

IPG’nin şirket içi yazışmalarında, şirketin tıbbi danışmanları ve ABD otoritelerinden alınan görüşler doğrultusunda, çalışanların güvenliğinin sağlanması niyetiyle, Çin ve Hong Kong’a iki yönlü seyahat yasağı getirildiği duyuruldu. Salgın tehlikesi atlatılana kadar geçerliliğini koruyacak olan kararın acil olmayan iş seyahatlerini kapsamadığı da belirtildi.

WPP ise Çin’de bulunan çalışanlarından evden çalışmalarını istedi. Benzer bir önlemi Publicis Groupe da aldı ve önemli seyahatler haricinde Çin’e gidilmemesini talep etti.

Havas adına açıklama yapan bir yetkili ise salgını yakından takip ettiklerini ve şu aşamada çalışanlarından yerel otoriteler ve Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerine uymalarını önerdiklerini söyledi. Söz konusu tavsiyeler, acil olmadığı sürece, başta Hubei eyaleti olmak üzere Çin’e seyahat edilmemesine yönelik.

Omnicom ise çalışanlarına Çin seyahati konusunda sağduyulu davranmalarını tavsiye etti.

Koronavirüs salgınına karşı şirketler de önlem alıyor

Çin’de başlayan koronavirüs salgınına karşı önlem alanlar arasında dünyanın önde gelen şirketleri de yer alıyor. Apple, Amazon, Google, Facebook ve Microsoft, Çin’e her iki yönde de seyahat kısıtlaması getirdiklerini duyurdu.

Kısıtlamanın önemli iş seyahatlerini kapsamadığını açıklayan Amazon, Çin’de salgının görüldüğü yerlere seyahat etmiş çalışanlarının ofislerine dönmeden önce iki hafta süreyle evden çalışmalarını istedi.

Çin’e seyahat kısıtlaması getiren bir diğer şirket Apple, aynı zamanda Çin’de bulunan en az üç mağazasını kapattı. Apple CEO’su Tim Cook, Çin’de ek tedbirler aldıklarını, mağazalarını sık sık derinlemesine temizlediklerini ve çalışanlarının vücut ısılarının kontrol edildiğini söyledi.

Facebook, Çin’e seyahat kısıtlamasına ek olarak, Çin’deki çalışanlarından evden çalışmalarını ve yakın zamanda Çin’i ziyaret etmiş olan çalışanlarından da çalışmalarını bir süre evden sürdürmelerini istedi.

Çin seyahatlerini askıya alan bir diğer şirket Google, ülkedeki mağazalarını kapattığını duyurdu. Çin’de bulunan ya da Çin’den yeni dönen Google çalışanları da çalışmalarına evden devam ediyor.

Tesla ise salgın nedeniyle Şanghay’daki fabrikasının faaliyetlerini durdurdu.

Microsoft da Çin’deki çalışanlarından evden çalışmalarını istedi ve Çin’e seyahat kısıtlaması getirdi.

McDonald’s ve Starbucks‘ın Çin’de bulunan binlerce restoranı da faaliyetlerini bir süredir askıya almış durumda.

IKEA da ülkedeki tüm mağazalarını geçici olarak kapatıyor. Ülkede 30 mağazasıyla faaliyet gösteren IKEA daha önce de çalışanlarının Çin’e seyahat etmelerini kısıtlamıştı.

Toyota, Ford ve General Motors da Çin’deki üretim faaliyetlerini askıya aldıklarını açıkladı. Çin seyahatlerini kısıtlayan şirketler arasında Ford da yer alıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.