Ajanslar, Yahoo–Bing geçişine hazır

Geçen yıl arama motoru pazarında yüzde 8 ya da 9 oranında bir paya sahip Microsoft’a ait olan Bing...

31.08.2010 - 00:00 | MediaCat

Geçen yıl arama motoru pazarında yüzde 8 ya da 9 oranında bir paya sahip Microsoft’a ait olan Bing, 100 milyon pound tahminindeki reklam kampanyasından sonra, bugün pazarın yaklaşık yüzde 12 ya da 13’ne hükmeder hale geldi. Ancak, pazarın Yüzde 65’ni elinde tutan Google, hala sektörün devi konumunda.

Bu bir patlama mı, aldatmaca mı?
Peki, bu durumda Bing bir patlama mı yaptı yoksa bu bir aldatmaca mı ya da ikisi arasında bir şey mi? Oldukça yavaş bir ilerleme kaydeden markanın, istikrarlı hale gelmesi için Microsoft’un ne kadar kredisi var?

Efficient Frontier’in CEO’su ve başkanı David Karnstedt konu ile ilgili olarak, “Eğer ben, Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer olsam, Bing’in payına bakar ve şöyle derim: hey, bu bizim için gerçekten güzel bir yıl olmuş” yorumunda bulundu.

GroupM Search’in CEO’su, Chris Copeland’a göre ise yüzde 15’lik pazar payı marka için tam isabet bir vuruş olacak.

Kranstedt, Microsoft için önemli olanın, “paraya çevrilebilen tıklar” olduğunu ileri sürüyor. Efficient Frontier’in kendi müşteri araştırmasında 2009’un ikinci çeyreğinden bu yana Bing’in “tıklama payını” yüzde 36 ve “harcama payını” yüzde 56 olarak arttırdığı belirtiliyor.
Yahoo: İşle entegrasyon tamamlanınca reklamlar artacak

Bing’in yöneticisi Adam Sohn, markanın yardımsız yüzde 60 oranında marka bilinirliliğine sahip olduğunu saptayan müşteri araştırmalarını, büyük bir başarı işareti olarak gösteriyor ve sözlerine “hiç kimse üçüncü olmak istemez ama biz bundan oldukça memnunuz. Uzun zamandır böylesine bir büyüme görmemiştiniz” yorumunu ekliyor.

Yahoo ile entegrasyon tamamlanınca, Bing’in reklam işlerinin artması bekleniyor. Searchİgnite’nin CEO’su Roger Barnette: “Neredeyse tüm reklamcılarımız Bing’i kullanıyor, ama müşteriler arama kampanyalarını optimize etmek için çok fazla vakit harcamak zorundalar ve şimdilik bu zamanı Google ile geçiriyorlar. Ancak Yahoo ile entegrasyon bu durumu, Bing’in lehine değiştirecek” şeklinde konuştu.Bing’e, gelecek sonbaharda görsel arama, haritalama ve mobil alanlarında birkaç yenilikçi özellik ekleneceği yönünde vaatte bulunan yönetici Adam Sohn Sohn, pazardaki yarışın tutarlı birincil kullanıcılar yaratma üzerine odaklandığını ifade ediyor ve “Sadık bir taban yaratmamız gerekiyor ve ürünlerimiz bunu başarmamızdaki en önemli kısım” diyor.

Dijital pazarlama firması Connectual’ın sorumlusu Aorin Goldman’a göre de Bing, kullanılabilirlikte Google ile eşit durumda ama henüz yarışı kazanacak kadar da iyi değil.

medyaloji.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.