Airbnb’nin Çince ismi hayal kırıklığı yarattı

"Aibiying" Çinlilerin kalbini kazanamadı.

24.03.2017 - 16:01 | Tuğba Özögretmen

Airbnb'nin Çince ismi hayal kırıklığı yarattı

Airbnb Kurucu Ortağı Brian Chesky Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Airbnb’nin Çince yeni adını duyurdu: Aibiying (爱彼迎). Bu kelime “birbirini sevgiyle karşılamak” anlamına geliyor. Ancak üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra şirket yetkilileri, bu çeviriyle pazarda yakalamak istedikleri hisse karşılık bulamadıklarını anladılar. Sosyal medyadan gelen tepkiler genel anlamda kelimenin telaffuzunun zor ve anlamsız olduğu yönündeydi. Kimileri Aibiying’in ucuz bir giyim markasını anımsattığını söylerken kimileri Çince bir isim konulmasını anlamsız bulduğunu ifade etti. Bazıları ise sözcüğü “banal” olmakla eleştirdi.

Airbnb'nin Çince ismi hayal kırıklığı yarattıŞirketin danışmanlığını yürüten Labbrand’ın binin üzerinde seçenek arasından tercih ettiği bu isme ilişkin gelen tepkiler hakkındaki görüşü, bu tür büyük değişikliklerin her zaman tepkiyle karşılandığı, üstelik Airbnb’nin insanların önemsediği bir marka olup onlarda beklentiler yarattığını ispatladığı yönünde oldu. Labbrand Çince marka isimleri konusunda uzman. Daha önce çalıştıkları isimler arasında Marvel, LinkedIn, Booking.com ve TripAdvisor gibi devler var.

Aslında Çince marka isimleri hiçbir zaman gündemi bu denli meşgul etmiyor. Şangay merkezli Resonance’tan Jerry Clode’a göre bu durum ancak, “Airbnb’yi paylaşım ekonomisinin kalbi, bir nevi ikinci nesil Apple olarak gören Y Kuşağı’nın şirketten beklentilerinin çok yüksek olması”yla açıklanabilir.

Kaynak: Creativity Online

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.