Airbnb’den Afgan mültecilere konaklama desteği

Airbnb, 20 bin Afgan mülteciye geçici olarak ücretsiz konaklama imkânı sağlayacak.

25.08.2021 - 15:55 | Simge Şenses

Airbnb'den Afgan mültecilere konaklama desteği

Afganistan’da yaşanan krize kayıtsız kalamayan ABD merkezli ev kiralama platformu Airbnb, dünya çapında 20 bin Afgan mülteciye geçici bir süreyle ücretsiz olarak ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Platform, mültecileri konaklayacakları güvenli yerlere ücretsiz olarak yerleştirmek için şirketin krizlerden etkilenenlere konaklama desteği sağlayan kâr amacı gütmeyen kuruluşu Airbnb.org ile birlikte çalışacak. Konaklama masrafları, Airbnb ve Airbnb CEO’su Brian Chesky’nin katkılarının yanı sıra Airbnb.org Mülteci Fonu’na bağış yapanlar tarafından finanse edilecek.

Bugüne dek çeşitli krizlerden etkilenen 75 bin kişiye yardım ettiği bilinen Airbnb, yardımlarına ilk olarak 2012’de Sandy Kasırgası’na yanıt olarak başlamıştı. Şirket, ev sahiplerinin afetlerden etkilenen veya çatışmalardan kaçan insanlara evlerini ücretsiz olarak açmasına izin veren Open Homes girişimini ise 2017 yılında başlatmıştı.

O zamandan beri Mexico City depremi, Kaliforniya orman yangınları, Avustralya orman yangınları ve diğer felaketlerden etkilenen insanlara ücretsiz konaklama imkânı sunan şirket, ardından kriz zamanlarında insanların konut ve kaynakları birbirleriyle paylaşmalarına yardımcı olmalarını sağlamak için kendi bağımsız, kâr amacı gütmeyen platformu Airbnb.org’u kurmuştu.

Chesky, atılan adımın “zamanın en büyük insani krizlerinden birine” yanıt olarak hayata geçirildiğini ifade etti ve diğer şirket liderlerine de harekete geçmeleri yönünde ilham vermesini umduğunu söyledi.

Geçen hafta, Uluslararası Kurtarma Komitesi de bin civarında Afgan mülteciye geçici konaklama sağlamak için HIAS ve Church World Service’e acil durum finansmanı sağladı. Geçtiğimiz hafta sonu boyunca 165 mülteci, ABD’ye ulaştıktan kısa bir süre sonra güvenli konutlara yerleştirildi.

Kaynak: BBC, Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.