Ahmet Ertürk: Sabah ve ATV’nin satışı hızlanacak

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bugün katıldığı NTV canlı yayınında Sabah ve Atv’nin durumu konusunda önemli açıklamalar yaptı.

11.07.2007 - 13:31 | MediaCat

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bugün katıldığı NTV canlı yayınında Sabah ve Atv’nin durumu konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin, Sabah ve atv’ye el konmasına ilişkin kararın yürütmesini durdurmasının yanlış olduğunu belirterek, “Bazı konularda çıkan mahkeme kararlarına bakıldığında neredeyse iki kanun var gibi. Hukuk tarafında uğraştığımız bankaların içinde bazıları bizi ayrıca uğraştırıyor. Derin mekanizma bazı dosyaları himaye altına almış gibi görünüyor. Süreç öyle işletiliyor ki, biz alacağımızı alamaz hale geliyoruz. Yürütmeyi durdurma kararı doğru değil” dedi.

NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtlayan Ertürk, atv ve Sabah’ta mahkemenin kararını uygulamak zorunda olduklarını kaydederek, “Burada el koyma kararı tedbir kararıdır. Arkadaşlarımız orayı iyi yönetiyor; zarar söz konusu değil. Arkadaşlarımız bu varlıkları yönetmeye devam edecek” diye konuştu.

‘SATIŞ SÜRECİNİ HIZLANDIRACAĞIZ’

Satış sürecini biraz daha hızlandıracaklarını belirten Ertürk şunları söyledi: “Henüz modeli belirlemedik. Uzan Grubu satışlarında denediğimiz varlık satışı modeli. ya da hisse satmak gibi imkan söz konusu. Varlık bütününü bir arada piyasaya sunmayı düşünüyoruz. RTÜK’ün kuralları var. Ciner, ve Bilgin Grubu’nun rızasıyla ihalesiz satış da mümkün.”

‘GELİR 1 MİLYAR DOLARI GEÇER’

Ertürk satışı bu yıl içinde tamamlamayı düşündüklerini, gelirin 1 milyar doları aşmasını beklediklerini kaydetti. Ertürk, 900 milyon dolar civarındaki borcun satışlarla karşılanacağını ifade etti. TMSF Başkanı, Sabah ve atv’ye yerli ve yabancı grupların ilgisinin yoğun olduğunu söyledi.

‘TOPRAK’TA YAPTIRIM AŞAMASINA GELDİK’

Toprak Grubu ile gelinen son durumu da aktaran Ertürk, “Daha ciddi yaptırım uygulama noktasına geldik” diyerek yasadan kaynaklanan yetkilerini kullanacaklarını vurguladı.


‘BOĞAZ’DAKİ YERLERİ SATMAMIZ ENGELLENDİ’

Ertürk şunları kaydetti: “İşçilere para ödenmiyor, elektrik-gaz parası ödenmiyor, piyasaya para ödenmiyor. Cannes’ın en güzel yerinde oturacaksınız, bize baskı yapmak için işçinin parasını ödemeyeceksiniz. İşçilerin ücretlerini TMSF’ye ödettirmek istiyor. Bizim icradan sattığımız bazı varlıklar var. O paraların bizde olduğunu düşünerek TMSF’ye baskı yapıp ‘işçiye para ödeyin’ diyor. İşçiye öderiz ama orayı biz yönetiriz. ‘Halis Toprak’ın mallarını satıp paraları tutuyormuşsunuz’ diyorlar. Onlar bankalara gidiyor. Halis Toprak’ın işçiye olan borcunu TMSF niye ödesin? Cannes’da dokuz daireni sat işçinin parasını öde. Boğaz’daki yerleri satmamız engellendi. Bizim üstümüze sendikayı, alacaklı müesseseleri salıyor. Biz buna izin veremeyiz, gider yönetiriz orayı.”

‘UZAN’IN HESABINDA 190 MİLYON DOLAR VAR’

İsviçre’de Uzan Grubu’na ait hesapla ilgili yaptıkları incelemenin yeni bir gelişme olmadığını belirten Ertürk, “Son gidişimiz operasyonelmiş gibi algılandı. Bu çok rutin bir işlem, rutin bir seyahat. Söz konusu hesapta iddia edildiği gibi 1.5 milyar dolar değil, 190 milyon dolar var” dedi.

Ertürk, İmarbank bonozedelerine ödeme için Bakanlar Kurulu kararını beklediklerini, kararın çıkmasıyla ödemeyi hızla yapacaklarını kaydetti.

‘ÇUKUROVA İÇİN YASAL GİRİŞİMDE BULUNABİLİRİZ’

Çukurova Grubu’yla devam eden sorunlar olduğunu belirten TMSF Başkanı, “Çözmek için yeterli iradeyi sergilemiyorlar. Biz orada yasal bazı girişimlerde bulunabiliriz. Sorunların çözümü için daha fazla bekleme imkanımız yok” dedi.

‘KAMUYA 12.5 MİLYAR DOLAR AKTARDIK’

Ertürk, Hazine’ye bugüne kadar toplam 12.5 milyar dolar aktardıklarını belirterek, önümüzdeki dönemde 6-7 milyar dolarlık bir tahsilat beklediklerini ifade etti.

kaynak: NTVMSNBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.