MediaCat

AGB ve yapım şirketlerine reyting baskını!

Reyting ölçümlerinde usulsüzlük yaparak yüksek miktarda haksız kazanç sağladıkları iddia edilen kişi ve şirketlere operasyon düzenleniyor.

AGB ve yapım şirketlerine reyting baskını!

Reyting ölçümlerinde usulsüzlük yaparak yüksek miktarda haksız kazanç sağladıkları iddia edilen kişi ve şirketlere operasyon düzenlendi.  

Dün AGB, Ay Yapım, Tims Yapım ve Med Yapım  başta olmak üzere 25 noktaya eş zamanlı operasyan gerçekleştirildi. Türkiye’nin en çok izlenen dizilerinin yapım şirketleri ve reyting kuruluşları polis tarafından arandı.

Reyting ölçüm şirketlerinden AGB’de de arama yapıldığı ve şu ana kadar altı kişinin gözaltına alındığı kaydedildi. Dokuz kişi de ifade vermeleri için şüpheli sıfatıyla adliyeye çağrıldı.

Dizilerin kaderini  ve televizyonların gelirlerini belirleyen reyting ölçüm sisteminden TRT de güvenmediğini belirterek ayrılmıştı.

TRT’nin genel müdürü İbrahim Şahin konuyla ilgili: “Biz bugün hukukun işlettiği mekanizmayı 3 yıl önce söylemiştik. Tarih gösterdi ki bizim 3 yıl önce söylediğimiz tüm iddialar tek tek gerçekleşti” dedi.

Polisin yıllardır reyting ölçümlerini yapan AGB şirketi ile aralarında ‘Fatmagül’ün Suçu Ne, Muhteşem Yüzyıl, Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü, Adını Feriha Koydum, Ezel, Kavak Yelleri, Küçük Sırlar, Kuzey Güney, Bizim Yenge, Bir İstanbul Masalı, Umutsuz Ev Kadınları, Doktorlar, Karadağlar, Hırsız Polis, Arka Sokaklar, Binbir Gece’ gibi ünlü dizilere imza atan yapım şirketlerine baskın düzenleme gerekçesi, ‘reyting ölçüm şirketlerinden reyting deneklerinin listelerini alarak bu kişilere para ve hediye gönderip izlenme oranlarının yükselmesini, bu şekilde reklam pastasındaki paylarının artmasını sağladıkları’ iddiasıydı.

Operasyonu, ihbar üzerine beş aylık çalışma sonucu İstanbul Organize Suçlarla Mücadele polisi gerçekleştirdi.

AGB Nielsen’den Üretim Müdürü Hilmi Berköz, Satış ve Pazarlama Direktörü Mehmet Teoman Gürmen, Selami Karanfil, Mümtaz İl, Hüseyin Şahin ve Genel Müdürü Craig Jhonson ifade vermeleri için adliyeye çağrıldı. Yapımcı Can Tanrıyar, Erler Film sahibi İlker İnanoğlu, Ay Yapım’ın sahibi Kerem Çatay, MED Yapım İcra Kurulu Başkanı Fatih Aksoy, TMC Yapım’ın sahibi Erol Avcı, Tims Yapım’ın sahibi Timur Savcı ve AGB Nielsen Gelişmekte Olan Pazarlardan Sorumlu Genel Müdürü İsmail Hayrim Cem’in ev ve işyerlerinde de arama yapıldı.

Televizyon İzleme ve Araştırmaları Komitesi (TİAK) yönetim kurulu başkanı Hidayet Karaca da ifade vermek üzere Emniyet’e gitti.

İddiaya göre, Türkiye’deki 2 bin 500 reyting ölçüm deneğinden 800’üne ait gizli bilgi yapım şirketlerine sızdı. Şirketler deneklere para ve hediye vererek yapımcılığını üstlendikleri dizi ve programların izlenmesini sağladı. Birçok yapımın reyting oranı değiştirildi.

AGB yöneticisine suçlama: Denekleri kendisi seçiyordu
1989’dan beri reyting ölçümü işini AGB yürütüyor. AGB’nin evlerine cihaz yerleştireceği denek listesini belirleme işi ise OTS isimli firmada. Fakat bağımsız olması gereken ve AGB’nin deneklerini belirleyen OTS firmasının ortağının, AGB yöneticisi Hilmi Berköz olduğu öne sürüldü. İddialara göre Berköz denek evlerini bizzat ziyaret edip reytingleri etkileyecek kişileri seçiyordu. Buna göre Berköz yaklaşık 2400 kişilik listede beğenmediği denekleri her yıl yapılan yüzde 20’lik değişimler kapsamında değiştirdi.

Soruşturmada önemli bir ayrıntı daha ortaya çıktı. 1989’dan beri reyting ölçümlerini tek başına yürüten AGB şirketi ilk kez bu işi 2011 yılında TNS adlı şirkete devretmiş ve medyada bu durum “AGB tekeli yıkıldı” şeklinde algılanmıştı. Yapılan araştırmalarda polis bu iki şirketin 2005’te yapılan bir sözleşmeyle ortak hareket ettiğini tespit etti. Köktuna’nın daha önce AGB şirketinde finans ve idare müdürü olarak çalıştığı fakat 2011 itibariyle reytinglerin TNS firması tarafından ölçüleceği belli olduktan sonra 2011 yılında TNS firmasına geçerek burada finansal işler sorumlusu olarak görev aldığı öğrenildi. Bunun üzerine TNS şirketi incelendi ve bu şirketin AGB ile uzun yıllar ortak çalıştığı tespit edildi.

Deneklere her ay 200 lira
‘Ticari Sırrın İfşası, Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Ele Geçirme, Haksız Rekabet ve Dolandırıcılık’tan gözaltına alınan Selçuk Çobanoğlu, programların reytingini yükseltmek için denek hanelere rüşvetle suçlanıyor. İddiaya göre savcılık Çobanoğlu ile yakın ilişkisi olan sunucu Esra Özmen’in deneklere hediyeler yolladığını ve Çobanoğlu’nın 2009’a kadar ortağı olduğu şirket aracılığı ile her ay 200 lira yollattığını saptadı.

(Radikal, Sabah)
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.