Bob Ross ile fotoşop sevinci

Adobe yeni kampanyasında Ross'tan ilham alıyor.

19.02.2016 - 16:42 | Arzu Nilay Kocasu

Bob Ross ile fotoşop sevinci

Tuvaline çizdiği neşeli insanlar ve mutlu ağaçlarla birden çok nesle yalnızca resim yapmayı değil; resim yaparak mutlu olmayı da öğreten Bob Ross 21 yıldır bizlerle değil.

Bununla birlikte, Ross fiziken aramızda olmasa da yaratıcılığa katkılarıyla bugün halen pek çok insanın ve markanın hayata bakışını etkilemeye devam ediyor; tıpkı Adobe gibi.

Dijital resim uygulaması Photoshop Sketch’in tanıtım kampanyasında başrolü Bob Ross’a vermek isteyen Adobe, Bob Ross Inc. ile işbirliği yaparak uygulamanın özelliklerini tanıttığı bir dizi reklam filmi yayınladı. Çocuk kitabı illüstratörü Chad Cameron tarafından canlandırılan Bob Ross’un basit bir parodi değil şanlı bir ithafa dönüşmesi için hiçbir detayı atlamamak adına Ross’un programlarında giydiği kıyafetlerin markalarından kullandığı resim sehpasının modeline kadar her bir detaya birebir saygı gösterilen kampanya “The Joy of Sketching”, Bob Ross Inc. Medya Direktörü Joan Kowalski’nin tabiriyle Adobe’un da tıpkı Bob Ross gibi mümkün olduğunca çok insanı yaratıcılığa ve bu yaratıcılığı diğerleriyle paylaşmaya teşvik etme arzusunu paylaştığını gösteriyor.

Adweek’i kaynak alarak yayınladığımız Adobe reklam kampanyası haberinin ardından, hafta sonu, iPhonedo hesabının sahibi Faruk Korkmaz’dan aldığımız e-mail’i sizlerle paylaşıyoruz:

Merhaba Arzu Hanım,

Bugün @MediaCat Twitter hesabından Adobe’nin Bob Ross skeciyle ilgili bir gönderi yapıldığını gördüm.

Belki ilginizi çeker, Adobe’nin 25 Ocak 2016’da yayına giren videosunun neredeyse aynısını 6 Aralık 2015’te yani 1,5 ay önce Imgur’da viral olan bir çalışma ile hayata geçirmiştim.

Adobe daha önce bir çizimimi retweet’lemişti. Haliyle işlerimi takip ediyor olabilirler diye düşünüyordum.

Bob Ross skecimin ardından 1 ay sonra kendi skeçlerini tanıttılar, benim hayranlarımdan tepki alınca, şöyle bir açıklama yazdılar:

Bob Ross ile fotoşop sevinci

“Biz bu proje üzerinde nicedir uğraşıyoruz” dediler. Oysa benim ilk iPad’li Bob Ross skecim 2012’da çekilmişti.

O da ayrı bir olay oldu. Aylarca uğraştığım bir projenin böylesine bir duruma dönüşmesi benim açımdan üzücü.

Bunu sizinle paylaşmak istedim. Adobe’nin bu reklamı için inanılmaz övgüler yağıyor oysa diğer yanda bunu çoktan hayata geçirdiğimizin kimse farkında değil.

Kendinize çok iyi bakın.

Faruk Korkmaz
iPhonedo

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.