Adımlar bu kez Nike’tan yana

Markadan dünya rekortmeni Eliud Kipchoge'ye inanç dolu destek.

20.09.2018 - 16:12 | Sencer Uçar

Adımlar bu kez Nike'tan yana

Maraton koşma süresini iki saatin altına çekmek amacıyla Nike, 2016 yılı sonunda üst düzey koşucular Kenyalı Eliud Kipchoge, Eritreli Zersenay Tadese ve Etiyopyalı Lelisa Desisa’yı bir araya getiren Breaking2 projesini hayata geçirmişti.

6 Mayıs 2017’de İtalya’da Monza pistinde gerçekleştirilen organizasyonda Kipchoge, maratonu 2 saat 25 saniyede tamamlamış ve hedefi çok ama çok az bir farkla kaçırmıştı. Bu tarihten sonra Nike, konuyla ilgili yeni bir denemede bulunmamış ancak marka yetkilileri, başta Kipchoge özelinde olmak üzere, sarf edilen gayretin ve inovasyonun maraton koşma tarzımızı değiştirebileceğini savunmuştu.

Bu yılın Eylül ayına geldiğimizde Nike, Just Do It sloganının 30’uncu yıldönümü için reklam yüzleri arasına Colin Kaepernick‘i dahil ederek tartışmalara yol açmış, kampanyanın ilk filminde ise birçok sporcunun başarı hikâyelerini Kaepernick’in anlatımıyla ekrana taşımıştı. O sporcular arasında Kipchoge de yer alıyordu ve Kenyalı koşucunun görüntüleri eşliğinde Kaepernick, insanları okulun ya da dünyanın değil, tarihin en hızlısı olmaya çağırıyordu.

Kipchoge, markanın iki saat barajını tarihe gömmeyi başaramadı ama geçtiğimiz pazar günü 42,16 kilometre uzunluğundaki Berlin Maratonu’nu, vatandaşı Dennis Kimetto’nun 2014 yılındaki dünya rekorunu 1 dakika 20 saniye geliştirerek, 2 saat 1 dakika 39 saniyede tamamladı. Nike ise sporcunun dünya rekoru kıracağına dair inancını maratondan bir gün önce yayınladığı Wieden + Kennedy Portland imzalı reklam filmiyle ortaya koydu.

Markanın Kipchoge’ye desteğini sunduğu film, oldukça sade. Film tek plandan oluşuyor ve arka planda adım seslerinin karıştığı duygusal bir müzik eşliğinde izleyicinin zihnini boş bir yolda koşuya çıkarıyor. Karanlık ama bir yerlerden bir ışığın da geldiğinin bariz olduğu yolda markanın mesajı parça parça tamamlanırken, son sözü de gün doğumunda ilerleyen Kipchoge’nin yüzü söylüyor.

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.