adidas Facebook reklamlarını durdurdu

Facebook boykotu kapsamında alınan karar globalde uygulanacak.

30.06.2020 - 10:48 | Sencer Uçar

adidas Facebook reklamlarını durdurdu

Nefret söylemi ve yanıltıcı bilginin yayılmasının önlenmesi adına Facebook’un daha etkili adımlar atması talebiyle başlatılan ve reklamverenleri Temmuz ayı boyunca Facebook reklam harcamalarını durdurmaya çağıran #StopHateforProfit kampanyasına destek veren markalar arasına adidas da katıldı. Global çapta uygulanacak karar doğrultusunda adidas ve Reebok’ın reklamları önümüzdeki ay Facebook ve Instagram’da yer almayacak.

Ford da boykota katılıyor

#StopHateforProfit kampanyasına destek vererek, Facebook’a reklam yapmama kararı alan reklamverenler arasına dün adidas ve Reebok ile birlikte Ford da eklendi. Ford’un ABD özelinde uygulanacak kararı Facebook ve Instagram’ın yanı sıra Twitter ve YouTube’u da kapsıyor.

Ford’un ABD genelinde tüm sosyal medya reklamlarının 30 günlüğüne durdurulduğunun ve markanın söz konusu platformlardaki mevcudiyetinin gözden geçirileceğinin belirtildiği açıklamada, “Sosyal medya platformlarındaki nefret söylemi, şiddet ve ırkçılık barındıran içerikler yok edilmeli. Dijital ve sosyal medya ekosisteminin arındırılması adına daha güvenilir, şeffaf ve sorumlu ölçümlerin sağlanması konusunda, Ulusal Reklamverenler Birliği önderliğindeki sektör inisiyatifleriyle işbirliği içerisindeyiz” denildi.

Boykota katılan reklamverenlerin sayısı artıyor

#StopHateforProfit kampanyasına destek vererek Facebook’u boykot edeceklerini açıklayan reklamverenler adidas, Reebok ve Ford’un yanı sıra Puma da Twitter aracılığıyla boykotu destekleyeceğini duyurdu. Clorox da global çapta bir boykot kararı aldı ve Facebook, Instagram ve Messenger’daki reklam faaliyetlerini durdurdu.

Bazı reklamverenlerin global bazılarının ABD özelinde uygulama kararı aldığı, bazılarının kararı Facebook ile sınırlı tutmayarak diğer sosyal medya platformlarına da taşıdığı reklam faaliyetlerini durdurma hamlesi her geçen etkisini artırıyor. Şu ana kadar sosyal medya reklam faaliyetlerini gözden geçirme kararı alan 200’e yakın reklamveren arasında The North Face, Verizon, Coca-Cola, Unilever, Hershey’s, Honda, Eddie Bauer, Starbucks, JanSport, Diageo, Chobani, Chipotle, Ben & Jerry’s, Vans, SAP, Pfizer, Patreon gibi reklamverenler bulunuyor.

Kaynak: Ad Age, Cnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.