Adage’den ‘Yılın Hikayeleri’

Amerikan reklam sektörünün ileri gelen yayınlarından olan Adage dergisi, 'Books Of Tens' ekinde...

23.12.2008 - 12:46 | MediaCat

Zor bir döneme girdiğimizin sinyallerini çok net olarak aldığımız 2008 yılı, pek çok alanda farklı gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. 2008 yılında hem yurtiçinde hem de yurtdışında pek çok sürpriz olayla karşılaştık. ABD’de ve dünyada yaşanan ekonomik kriz son birkaç aya damgasını vurdu. Başta ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya, İrlanda tarafından olmak üzere 6 trilyon doları aşkın ekonomik paketler açıklanmasına karşın durulmayan finansal kriz, çok sürmeden reel sektöre de yansıdı, başta otomotiv sektörü olmak üzere bir çok şirket derin mali krize girdi, milyonlarca kişi işini kaybetti. Kriz gelişmekte olan ülkeleri de derinden sarsmaya başladı.

Amerika’daki başkanlık seçimleri ve şeçim kampanyalarına yönelik yoğun pazarlama girişimleri ise neredeyse 2008 yılının tamamında gündemi en sık meşgul eden konular arasında yeraldı. ABD başkanlık seçimini kazanan ilk siyahi başkan olma özelliğini taşıyan Barack Hussein Obama ve rakibi John McCain arasında kıyasıya bir yarış yaşandı.

Çin’in evsahipliğini yaptığı, 2008 Pekin Olimpiyatları ise Çin’in, gelmiş geçmiş en iyi olimpiyat organizasyonuna imza atmak için uğraş verdiği, nispeten de başarılı olduğu 29. Yaz Olimpiyat Oyunları birçok dalda çekişmeli mücadelelere sahne oldu. Üstünlüğünü kanıtlayan bazı sporcular ise yeni rekorlar kırdılar. Herkes Phelps’i, Liu Xiang’ı konuştu. Michael Phelps, 100 metre kelebek finalini kazanarak, Mark Spitz’in 7 altın madalyalık rekorunu egale etti ve tarihe geçti…

Amerikan reklam sektörünün ileri gelen yayınlarından olan Adage dergisi, ‘Books Of Tens’ ekinde, 2008 yılı içerisinde dünyayı derinden etkileyen olayları ‘Stories of the year’ başlığı ile 10 farklı konuya dikkat çekerek ele almış. Bahsedilen konular ve 2008 yılında ‘hikaye’ olmaya değer olaylar pazarlama dünyasını farklı bir bakış açısı getiriyor…

BARACK OBAMA

2008 yılında, Afro – Amerika’lı ve orta ismi Hussein olan Barack Obama, ABD Başkanı olarak seçildi. Bazıları Obama’nın Hillary Clinton’ı geçmeyeceğini söylemesine karşı, o bunu başardı ve tek sebep ilham veren konuşmaları değildi. O ve takımı bunu insanları etkileyen bir sunum ile gerçekleştirdi. Barack Hussein Obama, para toplama kampanyasından, sosyal ağ oluşturmaya ve hatta eski moda markalamaya kadar politikacılara ve pazarlamacılara örnek bir vaka teşkil edecek.

EKONOMİK BUNALIM

Advertising Age’in ‘Books of Tens’ sayısı gazete bayilerine ulaştığında, piyasalardaki durgunluk sınırları çoktan aşmıştı. Ne pazarlamacıların ne de tüketicilerin 2008’in iyi gitmediğini anlamaları için resmi bir etikete ihtiyaçları yok. Bu sene yükselecek tek şeyin ise işsizlik rakamları ve gaz fiyatları olacağı görülüyor. Satışlar bütün kategorilerde bıçak gibi kesilmeye başladı ve kötü haberler ardı ardına geliyor.

FİNANSAL SEKTÖR ÇÖKÜŞTE

John McCain 15 Eylül’de yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin temelinin sağlam olduğunu dile getirmişti. Daha sonra Ekim 2008’de yaptığı bir diğer konuşmada, içinde bulunduğumuz krizin ‘Büyük Bunalım’dan sonraki en kötü kriz olduğunu söyledi. Peki bu iki zaman dilimi arasında olan ne idi? Amerikan hükümeti Fannie Mae ve Freddie Mac’ı devraldı ve Bank of America Merrill Lynch’i kurtarma eylemine gitti. ABD’li dev yatırım bankası Lehman Brothers iflasını açıkladı. Dünyanın en büyük sigorta şirketi AIG aradığı mali desteği ABD Merkez Bankası’ndan buldu. Fed AIG’ye iki yıl vadeli olmak üzere 85 milyar dolar kredi vereceğini açıkladı. Wamu’nun batması ise Amerikan tarihindeki en büyük yıkımlardan biri olarak değerlendirildi.

DETROIT DİBE VURDU

Üç büyükler için işlerin yolunda gitmeyeceğini biliyorduk, ama kimse bu kadar kötü gideceğini düşünebilir miydi? Ford ilk çeyrek için umut verse de, yüksek olan yakıt fiyatı buna izin vermedi. Buna General Motors ve Chrysler’deki sıkıntıları, ekonomideki durgunluğu ve kredinin verilmeyişini de eklersek bu firmaların boyunlarını büküp Washington’a gitmeleri hiç de sürpriz değil. Üç büyük firmadan geriye iki büyük olmayan firma kalabilir. Her ne olacaksa olsun bu kesinlikle korkutucu bir haber.

MICROHOO SAGA

Microsoft’un Yahoo’yu almak için ilk teklifi 2008 yılında oldu. Tartışmalar kötüye giderken, Yahoo’yu kurtarma planı ile Google ortaya çıktı; AOL’ı boşaltmak için Time Warner her ikisiyle görüşmeye başladı; ve düzenleme kurulu bu açık görüşmeleri daha yakından takip etmesi gerektiğini düşündü. Şimdi bu ikili anlaşmayı başladıkları şekilde neticelendirmek üzereler.

ANHEUSER-BUSCH INBEV’E SATILDI

Belçika-Brezilya ortaklığı olan InBev’in Anheuser-Busch’u 52 milyar dolara satın alması ile Amerika’nin en önemli ikonlarından biri olan ve şimdiye dek ABD’de kurulmuş en başarılı pazarlama makinasının bağımsızlığı sona erdi. Eleştiriler Amerika’nın en tanınmış bira üreticisinin yabancılara satılmasına dayanıyor. InBev CEO’su Carlos Brito yaptığı açıklamada firma olarak Bud’ı anladıklarını ve pazarlamada bir değişiklik olmayacağını söyledi. Bira dünyasından bir başka haber daha var: A-B’yi almak üzere Miller ve Coors bir ortak girişim kurdu.

PAUL TILLEY’IN SONU

DDB Chicago’nun idarecisi olan Paul Tilley’in alenen katledilmesi bir trajediydi. Akabinde olan “blogger” lara yapılan suçlama ise bir yüzkarasıydı. Ad Age editorü Jonah Bloom’un yorumuyla “reklamcılık sektöründe görülmüş en çirkin ve en bencil” gösteriydi ve bu oldukça çok şeyi anlatıyor. Jonah Bloom şöyle devam ediyor “tüm ilgililerin suçlayıcı ve delice varsayımları gerçekmişcesine dile getirdiler ve kendilerine ait reklam blog’larında bunlardan bahsettiler”.

OLİMPİYATLAR

Çin bir çok insanın yaşadığı büyük bir ülke ve pazarlamacılar için büyük gizemler barındırıyor. Bu sene tüm gözler 2008 olimpiyatlarının yapıldığı Pekin’e çevrildi. Çin kesinlikle bizleri hayal kırıklığına uğratmadı. Açılış seromonisi o kadar harikuladeydi ki, izleyiciler sahtekarlıklar, haksızlıklar ve insan hakları siciline rağmen onları bağışladı.

MEDYA ŞİRKETLERİ ONLINE VIDEO DA KARAR KILDI

İki yılın ardından Youtube pek çoklarına panik yaşattı ve dünyanın pek çok yerinde hakkında açılan davalarla uğraşırken, online video; NBC, News Corp ve Viacom için karlı bir değer yarattı.

STARBUCKS TÖKEZLEDİ

Starbucks yıl boyunca aşağı doğru düşüşünü sürdürdü. Markanın değerini yitirmesi, aşırı genişlemesi ve korkunç ekonomik koşullar içecek devi üzerinde durdurulamaz fırtınalar estirdi. Starbucks dünyanın pek çok yerinde yüzlerce dükkanını kapadı, yönetim pozisyonlarını iyice azalttı ve yeni pazarlarda yeniden dükkanlar açmaya başladı. Dükkanlardaki satışları ülke çapındaki istatistiklerde düşüşler gösterdi. Pazarlama ve reklam harcamalarını artırdı, indirimler yaptı ve tek tük TV reklamlarına çıktı. 2009 yılı için durumu ise çok da iyi görünmüyor.

Hazırlayan: Tuğba Soytürk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.