AdAge’den reklam dünyasının en iyileri raporu

AdAge, 2013’ün en iyi isim ve işlerini belirledi.

29.11.2013 - 16:37 | Alev Kaynak

AdAge’in 2013 yılının en iyilerini belirlediği geleneksel Awards Report’u açıklandı. Bu rapor sonuna yaklaşmakta olduğumuz 2013 yılının en yaratıcı ve en çok ödül kazanmış kişiliklerini, ajanslarını ve şirketlerini barındırıyor. AdAge araştırması endüstrinin nabzını tutan en saygı değer dokuz küresel yarışmasından hareketle derlendi: Art Directors Club, Association of Independent Commercial Producers, The Andy Awards, The Cannes International Festival of Creativity, The Clios, D&AD, The One Show ve bu yıl ilk kez dâhil edilen The Webby Awards ve The Festival of Media.

Rapor, kazanılan her ödülü katıldığı yarışmanın sektördeki ağırlık ve gördüğü takdiri dikkate alarak yeniden değerlendirdi ve bu kriterler doğrultusunda aşağıdaki kategorilerin en iyilerini belirledi. İşte raporun öne çıkan bazı isimleri…

En Çok Ödül Alan Reklamveren
UNILEVER
Unilever geçen yılki raporda işgal ettiği 8’incilik konumundan bu yılın 1’inciliğine yükseliyor. Bu başarıda ise katkı çoğunlukla Dove’un Ogilvy Brezilya tarafından gerçekleştirilmiş ‘Real Beauty Sketches’ başlıklı kampanyasına ait.

En Çok Ödül Alan Reklam Ajansı
MCCANN MELBOURNE
McCann Melbourne, ‘Dumb Ways to Die’ kampanyasının tescillenmiş performansından ötürü listenin başında yer alıyor. Ajans bir çok festivalde kazandığı ödülün yanı sıra, Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde de bir rekora imza atarak beş Grand Prix ödülünün de sahibi oldu.

En Çok Ödül Alan Kampanya
METRO, ‘DUMB WAYS TO DIE’
Melbourne raylı sistemleri şirketi Metro’nun ‘Dumb Ways to Die’ isimli kampanyası tam anlamıyla bir pop kültür fenomeni haline gelerek, Cannes, One Show ve D&AD yarışmalarında yer alan jürilerin gönüllerini fethetmişti. Birçok insan için kampanyanın sevimli virali öne çıkmış olsa da, Dumb Ways to Die radyo ve PR gibi beklenmeyen kategorilerde de başarısını kanıtlamış, birçok platforma kendini belli etmişti.

En Çok Ödül Alan Ajans Network’ü
OGILVY & MATHER
Bu kategorinin lideri ise Ogilvy&Mather. Bu başarıda en büyük pay Brezilya’dan gelen Dove kampanyasına ait olsa da, Paris ofisi imzalı IBM Akıllı Şehirler kampanyası ve ABD’den gelen bazı işler de Ogilvy&Mather’ın zirveye tırmanmasına katkı sağladı.

En Çok Ödül Alan Ajans Şirketi
WPP
Geçen yılki raporun ikinci sırasında yer alan WPP, bu yıl birinciliğe yükseliyor. WPP’nin bünyesinde yer alan Ogilvy&Mather, Y&R, Grey ve JWT gibi ajanslar bu başarının mimarları arasında bulunuyor.

En Çok Ödül Alan Kreatif Direktör
ANSELMO RAMOS, OGILVY BREZİLYA
Birçok müşterisi için hayata geçirdiği yaratıcı fikirler sayesinde bu yılın en çok ödül alan kreatif direktörü Ogilvy Brezilya’dan Anselmo Ramos oldu. Ödüllerin birçoğu Dove’un ‘Real Beauty Sketches’ kampanyasından gelmekle beraber, Ramos farklı kampanyalardaki çabasıyla da öne çıkmayı başardı. Örneğin futbol klübü Sport Club Recife için gerçekleştirdiği organ bağışı kampanyasıyla kulüp taraftarlarını organ bağışı yapmaya teşvik ederek, ölümlerinden sonra bile kalplerinin futbol için atmasını sağladı.

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.