Açıkhava ve endüstriyel reklam sektörü devlet desteği bekliyor

ARED Başkanı Ahmet Özdemirel, önlem alınmazsa sektörü çok zor günlerin beklediğini söyledi.

23.03.2020 - 17:19 | MediaCat

Açıkhava ve endüstriyel reklam sektörü devlet desteği bekliyor

Coronavirus salgını nedeniyle halk sağlığının yanı sıra birçok sektörün ekonomik anlamda olumsuzluklarla karşı karşıya olduğu bugünlerde Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği’nden (ARED) bir açıklama geldi.

Yıllık 9 milyar dolarlık iş hacmine sahip açıkhava ve endüstriyel reklam sektöründe uzaktan çalışma olanağı olmadığı için, yaklaşık 125 bin kişiyi istihdam eden kurumları zor günlerin beklediğinin belirtildiği açıklamada devletten destek beklendiği vurgulandı. ARED’in, mevcut ekonomik ortamda tüm paydaşlarının yanında olma bilinciyle sıraladığı çözüm önerileri şöyle:

  • İşyerlerinin su, elektrik, doğalgaz gibi giderlerine ait ödemelerinin süreç bitene kadar ertelenmesi,
  • Vergi, SGK gibi devlete yapılacak ödemelerde indirime gidilmesi, süreç bitene kadar ertelenmesi; zorunlu izinlerde SGK ödemelerinin alınmaması,
  • İşletmenin maddi olarak sıkıntıya girmesi sonucu faaliyetlerine ara vermek zorunda kalması durumunda ilgili işletmeye Avrupa ve ABD’de uygulandığı gibi geri ödemesiz maddi destek sağlanması,
  • İşçi ücretlerinin kısa çalışma ödeneğinden ödenmesi, bu durumdan sektördeki herkesin yararlanması için de gün ve prim şartlarının bir defaya mahsus olmak üzere kaldırılması,
  • Küçük ve orta ölçekli firmaların kredi ödemelerinin temerrüte düşmeden yapılandırılması, KGF ve KOSGEB kredilerine ulaşımın kolaylaştırılması.

Coronavirus’ün yayılmasına önlem olarak düşünülen uzaktan çalışma yönteminin bu sektör için mümkün olmadığını belirten ARED Başkanı Ahmet Özdemirel, “Bu koşullarda belirtilen iş aşamalarının sekteye uğraması ve üretim yapılamaması durumunda, işverenin çalışanlarına ücretlerini ödeyememesi, ileri aşamada da işyerlerinin faaliyetlerini durdurma mecburiyetinde kalması riski söz konusudur. Önerilerimizin, içinde bulunulan bu zor dönemde hem işçiyi hem de işvereni rahatlatacak çözümler sunabileceği kanaatindeyiz. Kısa zamanda önlem alınamazsa, içinde bulunduğumuz durumda 125 bin kişiye istihdam sağlayan sektörü zor günler bekliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.