ABD’nin en saygın gazetelerinden biri daha iflasın eşiğinde

2008'de gelirleri yüzde 4.9 oranında düşüş gösteren, internetin yaygınlaşmasıyla basılı versiyonunun...

13.01.2009 - 10:59 | MediaCat

ABD’nin en saygın gazetelerinden New York Times (NYT) mali krizden nasibini aldı. Gelirleri gün geçtikçe düşen gazetede iflas dedikoduları ayyuka çıkmış durumda.

2008’de gelirleri yüzde 4.9 oranında düşüş gösteren, internetin yaygınlaşmasıyla basılı versiyonunun reklam tarifelerinde indirime giden ve tirajları düşen gazete mali açıdan zor günler geçiriyor.

OTOMOTİV VE HAVA YOLU ETKİLİ OLDU

NYT’nin kriz öncesine kadar en büyük reklam gelirleri otomotiv ve hava yolu şirketlerinden geliyordu. Bu iki önemli sektör değil reklam vermek, maliyetlerini karşılayamaz duruma gelince, gazete tek gelir kaynağı olan reklamlardan az para kazanmaya başladı. Manhattan’daki görkemli binasının masraflarını karşılamakta zorluk çeken NYT yönetimi darboğazdan çıkmanın yollarını arıyor.

Sektör kötü bir yıla hazırlanırken hakkında iflas edebileceği yönünde söylentiler dolaşan New York Times, krize borç batağında, yeni binanın artan maliyetleri altında yıpranır durumda ve dünyanın en pahalı haber organizasyonu olarak yakalandı.

İNTERNET TİRAJLARI DÜŞÜRDÜ

İnternet gazeteciliğinin NYT’nin tirajlarını olumsuz yönde etkilemesi ve bunun üzerine ekonomik durgunluğun hat safhaya ulaşması mevcut tabloyu ortaya çıkardı.

Mayıs ayında 400 milyon dolarlık borç ödemek zorunda olan New York Times’ın, şu an sadece 46 milyon dolarlık nakiti bulunuyor. İngiliz Observer gazetesi, bankalardan kredi kullanmak konusunda zorlanması beklenen New York Times’ın, beyzbol takımlarındaki hisselerini elden çıkartarak sorunu aşmaya çalışabileceğini de belirtiyor.

Kaynak:www.gazeteport.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.