ABD reklam harcamalarında durgunluk

En iyi reklamveren 100 Amerika'lı şirketin, reklam harcamaları sadece yüzde...

24.06.2008 - 16:37 | MediaCat

En iyi reklamveren 100 Amerika’lı şirketin, reklam harcamaları sadece yüzde 1.7 oranında arttı. Medya harcamaları ise cüzi miktarda yani yüzde 0.3 arttı. Ad Age’in sadece Amerika’da yer alan şirketler için düzenlediği ‘100 ulusal lider reklamveren’ raporuna göre, büyük üreticiler zayıf ekonomi ile karşı karşıya kaldıkları için reklam harcamalarını baskıladılar.

Reklam izlemesi TNS Media Intelligence tarafından yapılan medya ölçümüne göre, Amerika’lı en iyi 100 reklamverenin ilan harcaması (gazete, dergi ve televiyonda) 2007 yılında yüzde 58.1’e düştü. Bu rakam 2006 yılında yüzde 58.9’du.

En iyi reklamverenler

En iyi reklamveren P&G (Procter & Gamble), Amerika’daki reklam harcamalarını yüzde 7.1 ile 5.2 milyar dolara arttırdı. Böylece P&G, bir yılda 5 milyar dolardan fazla olan reklam harcaması ile birinci oldu.

General Motor, yüzde 8.7’lik artışla reklam harcamalarını 3 milyar dolara çıkarttı ve dördüncü sırada yer aldı.

Genel olarak otomotiv sektörünün reklam harcamaları ise yüzde 6.4 aşağı düşerek 18.5 milyar dolar oldu. Otomotiv, perakende sektörünün ardından (18.7 milyar dolar), listede yer alan ikinci en büyük reklam harcama kategorisini oluşturdu.

Telekom kategorisinde ise büyük bir fark gözleniyor. (10.9 milyar dolar ile üçüncü) Bu kategoride reklam harcaması en çok yapan firmalar AT&T, Verizon ve Sprint. Bu arada AT&T ve Verizon, 2001 yılından beri her sene en çok harcama yapan marka.

Amerika’lı 100 lider reklamverenin 2007 yılı reklam harcamaları

Kaynak:www.adage.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.