ABD medyasının Boston saldırısı sınavı

ABD medyası, Boston saldırısı haberlerinde sınıfta kaldı.

25.04.2013 - 10:29 | Tuğba Özögretmen

Advertising Age yazarlarından Simon Dumenco ‘Media Guy’ adlı köşesinde, ABD medyasının, geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleşen Boston saldırısı haberlerinin kısa bir analizine yer verdi. 3 kişinin öldüğü ve 170’den fazla kişinin yaralandığı saldırıdan hemen sonra verilen flaş haberlerin, ‘kötü, hatalarla dolu ve söylentilere dayanan’ özellikte olduğuna dikkat çeken Dumenco, bu gibi olayların medyaya duyulan güveni tamamen yok ettiğini belirtti. Dumenco okuyucularına, “Boston saldırısının medya sirkinde hangisinden daha çok nefret etmeliyiz? The New York Post? CNN? Reddit” diye sordu.

The New York Post

The New York Post, olayın hemen ardından internet sitesinde yayınladığı haberlerde, Suudi bir vatandaşı ‘şüpheli’ olarak işaret ederken, 12 ölü ve 50 yaralının olduğuna dair hatalı bir bilgiye yer verdi. Gazete Salı günü, çanta taşıyan iki vatandaşın yer aldığı fotoğrafı ‘Bag Men’ manşetiyle birlikte sayfasına taşıdı. Ancak bu durum görselleri kullanılan kişilerin suçlu olduğu imajını yaratıyordu. Eleştirilerin ardından gazete editörü Col Allan yaptığı açıklamada, “Haberimizin arkasındayız. Fotoğraf ilgili makamlara gönderildi. Biz fotoğraftaki kişileri şüpheli olarak atfetmedik” dedi.

CNN

CNN geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı yayında, olayın sorumlularının yakalandığını duyurdu. Yanlış bir istihbarata dayalı olan haberin ardından, ABD’li ünlü sunucu ve aktör John Stewart ‘Daily Show’ isimli programında, CNN’in canlı yayınlarını ve muhabirlerin gaflarını eleştiri bombardımanına tuttu.

REDDIT

Haber sitesi Reddit’in, bombalı saldırının soruşturulma sürecine dair haberleri de tepkiyle karşılandı. Alexis Madrigal, The Atlantic’teki köşesinde, ‘Hey Reddit, bu kadar Boston saldırısı vigilantizmi yeter’ adlı yazı kaleme aldı ve internet sitesini, soruşturma sürecini ‘crowdsourcing’ anlayışıyla verdiği için eleştirdi.

Kaynak: Adage

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.