MediaCat

ABD ilk global turizm kampanyasına başlıyor

“ABD, tarihte ilk kez kendini bir reklam kampanyasıyla dünyaya tanıtıyor” Necati Özkan yazdı…

ABD ilk global turizm kampanyasına başlıyor

ABD, tarihte ilk kez kendini bir reklam kampanyasıyla dünyaya tanıtacak. Mart ayında başlatılacağı anlaşılan turizm tanıtım kampanyasının temel amacı, ABD’nin dünyada bozulan imajının tamir edilmesi olacak.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu ve güvenilir bir araştırma şirketi olan PEW, bundan bir süre önce birbiri ardına yaptığı araştırmalarla ABD’nin imajının son yıllarda sadece anti-Amerikanizmin yükseldiği Ortadoğu coğrafyasında değil, aynı zamanda Latin Amerika ve Avrupa coğrafyalarında da yerlerde süründüğünü Amerikan kamuoyuna göstermişti. Bu yıl ortalarında baş gösteren ve etkisi tüm dünyaya yayılan “Wall Street’i İşgal Et” hareketi açıkça gösterdi ki, ABD’in imajı kendi vatandaşları arasında da pek beter durumda… Belki de tüm bunların sonucu olarak dünya turizm pazarından ABD’nin aldığı pay 2000’de % 17 iken, bugün % 12’ye düştü.

Öte yandan 2000’den 2010’a global turizm pazarına yılda 60 milyon uluslararası seyahat eden turist katılırken, 11 Eylül saldırısının sonunda ortaya çıkan iklimle ABD’nin geliştirdiği ve aşırıya kaçan güvenlik tedbirleri nedeniyle bu dönemde ABD’nin aldığı yabancı turist sayısı yerinde saymıştı. İşte tüm bunların üzerine ABD yönetimi Mart 2010’da Turizm Tanıtım Federal Yasasını (Travel Promotion Act) çıkardı ve Brand USA Inc, kuruldu. “Amerika markası"nın tanıtımından sorumlu olan Brand USA Inc, (Orjinal adı: Corporation for Travel Promotion), 2011 başından ABD’ye yeni bir logo tasarlatmak için WPP grubunun markalama firması Landor ile çalışmaya başlamıştı. Bugün artık ABD’nin yeni bir logosu var. İşte o logo:

Brand USA Inc, bu yılın yaz aylarında ise global kampanya için (yine WPP grubundan) New York merkezli JWT reklam ajansıyla 200 Milyon Dolarlık bir sözleşme imzaladı. Bu bütçe, bu güne kadar dünyada bir ülkenin turizm tanıtımına ayırdığı en yüksek bütçe. Brand USA Inc’den edindiğimiz bilgilere göre “Amerika Markası”nın yeni konsepti “United States of Awesome Possibilities” olacak. Yani “Harika Olanaklar Birleşik Devletleri”

Peki bu kampanya kapsamında neler planlanıyor?

Brand USA Inc kampanya planının başında www.discoveramerica.com sitesinin yenilenmesi geliyor. Her Amerikan kentine ait seyahat bilgilerinin bulunduğu web sitesinin sosyal medya etkileşimli hale getirileceği anlaşılıyor. Buna göre, site kullanıcıları ABD’ye seyahat planlarken sitede ihtiyaç duyacakları her detayı bulabilecek. Siteden seyahat acentaları, tur operatörleri, ulusal parklar, hava, kara ve demir yollarında faaliyet gösteren ulaşım şirketleri ve rent-a-car şirketlerinin web sitelerine linkler veriliyor olacak.. Facebook’ta fan sayfaları da dahil olmak üzere sosyal medya için yaratıcı çözümler hedefleniyor.

Amerikalı turizm pazarlaması uzmanları, ABD’nin son on yılda toplam turizm gelirleri açısında 606 Milyar Dolar kaybettiğini hesaplıyor. Aynı uzmanlara göre ABD’nin yabancı turist kaybı ise tam 78 milyon kişi..

Dün Londra’da sona eren WTM fuarında Brand USA Inc yetkilileri ABD’nin yeni logosunu lanse ettiler. Lansman sunumundaki konuşmalardan anlaşıldığı kadarıyla ABD, turizm pazarlamasında ana hedef olarak İngiltere, Almanya, Fransa, Japonya, Rusya ve İtalya gibi gelişmiş 12 pazara yönelecek. Bilindiği gibi, ABD’nin hedeflediği bu pazarlar, Türkiye’nin de en çok turist aldığı ana pazarlar…

Aynı yetkililer Londra’daki sunumlarında ABD’nin İngiltere pazarında sürekli kan kaybettiğini de anlattılar. Ve İngiltere pazarına ait verileri paylaştılar. Buna göre 2007’de 4.498.000 İngiliz vatandaşı Amerikayı ziyaret etmişken, bu rakam 2010 yılında 3.851.000 kişiye düşmüş!

Son bir ilginç not: ABD’nin kendine rakip aldığı ülkeler arasında Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İngiltere ve Türkiye bulunuyor!

Anlaşılan o ki, Amerikan ekonomisi bel vermeye başlayınca, taze kan için turizm sektörünü pazarlama ihtiyacı doğmuş. Bakalım, Amerika markasının tanıtımından sorumlu Brand USA Inc, ABD’nin dünyada sarsılan imajını 4.5 ay sonra başlayacak olan 200 Milyon Dolarlık global kampanya ile düzeltebilecek mi? ABD’nin turizm pazarındaki payını artırabilecek mi? Bakalım ABD’nin turizm tanıtım kampanyaları en çok kimi vuracak?

NECATİ ÖZKAN

Yazının orjinaline http://bit.ly/tvYK9Y adresinden ulaşılabilir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.