ABD’li yatırımcı kaliteli insan gücü için geliyor

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı heyeti bir haftalık ABD temaslarını

29.02.2008 - 11:10 | MediaCat

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı heyeti bir haftalık ABD temaslarını tamamladı. Amerikalı devler bilişim sektörü ve otomotivde tedarik zinciri yatırımları için Türkiye’de varolan kaliteli iş gücünü değerlendirme kararı aldı.

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, 25-28 Şubat 2008 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago ve Detroit şehirlerinde Bilişim Teknolojileri ve Otomotiv devleri ile bir araya geldi. Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz; ağırlıklı olarak iletişim teknolojileri, otomotiv ve alt yapı sektörlerine ilişkin olarak yürütülen temaslar sonucunda, Amerikalı yatırımcıların her iki sektörde de gerek kaliteli insan gücü gerekse tedarik zinciri uzantılarından ötürü, Türkiye’yi Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu gibi bölgelere açılmak için tam anlamı ile stratejik bir üs olarak benimsediklerini belirtti. Korkmaz; ‘Türkiye pazarı ile ilgilenen ABD’li yatırımcılar özellikle ülkemizin AB vizyonu paralelinde bölgesel anlamda bir güç olacağının bilinci ile yatırım rotalarını bu coğrafyaya kanalize ettiklerini ifade ettiler.’ şeklinde konuştu.

Chicago’da bilişim sektörü, Detroit’te otomotiv sektörü temsilerine özel seminer…

T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ABD temasları sırasında Detroit’te otomotiv sektörüne ve Chicago’da bilişim sektörüne yönelik olarak düzenlenen seminerlerin her ikisine de 180 civarında işadamı katıldı. Medya tarafından da ilgi ile izlenen seminerlerde, Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz Türkiye pazarı ile ilgilenen yatırımcılara hitap etti.

Otomotiv sektöründen Ford-Deputy Genel Müdürü Ufuk Güçlü ile Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Prof. Ercan Tezer’in birer sunum yaptığı Detroit’teki seminerde Korkmaz da yaptığı sunumda, özellikle son yıllarda Türkiye’de otomotiv sektörünün büyüme hızı, inovasyon, dizayn ve mühendislik faaliyetlerinin arttığını ve birçok firmanın bu konuda özellikle yatırım yapmaya gelmeyi planladığını belirtti. Korkmaz, seminerde Türkiye’de var olan kaliteli iş gücünün yanı sıra; özellikle otomotiv sektöründe tedarik zinciri açısından var olan güçlü altyapıya dikkat çekerek, ABD’li yatırımcıların ülkemize yönelik yatırımlarını arttırmaları konusunda gereken her türlü desteğin verileceğini vurguladı.

Bilişim sektörüne yönelik olarak Chicago’da düzenlenen seminerde ise Türkiye’de bilişim sektöründe ciddi bir iş gücü bulunduğunu belirten Korkmaz, sektörün önemli şirketlerin Türkiye’den eleman ihraç ettiğini vurguladı. Korkmaz ayrıca, önemli markaların merkez olarak Türkiye’den diğer pazar operasyonlarını yürüttüğünü ifade etti.

Seminere, Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz’ın yanısıra, Türkiye’den 79 ülkeyi yöneten Microsoft Corp.’un, Orta Doğu – Asya Genel Müdürü Michael Robinson, ve PriceWaterhouse Coopers Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Nas da konuşmacı olarak katıldı.

ABD televizyonlarına konuk oldu

ABD temaslarını uluslararası ekonomi kanalı Bloomberg’e ve ABD ulusal televizyonu First Business’e değerlendiren Ajans Başkanı Korkmaz, henüz Türkiye’de yatırım gerçekleştirmeyen bir çok ABD’li kuruluşun üst düzey temsilcileri ile de bir araya gelme fırsatı bulduklarını ifade ederek, görüşmeler esnasında bu kuruluşların, özellikle son yıllarda ülkemizdeki otomotiv sektöründeki büyüme hızı, inovasyon, tasarım ve mühendislik gücünden etkilendiklerini, bu nedenlerle bir çok firmanın bu konuda özellikle yatırım yapmaya gelmeyi planladığını kaydetti. Türk otomotiv sektorünün tedarik zinciri verimliliği açısından son derece cazip bulunduğunu ifade eden Korkmaz; temaslar sırasında tüm kuruluşlardan Türkiye’nin son 6 yılda elde ettiği büyüme ve başarı ile gerçekleştirilen yapısal reform süreci nedeni ile dikkat çektiği konusunda görüşler aldıklarını söyledi. Korkmaz ayrıca, ABD iş çevreleri için Türkiye’nin kararlı AB hedefinin özellikle önem taşıdığını, yatırımcılar için bu hedefin güven telkin ettiğini ve çalışmaların Türkiye’nin uzun vadeli vizyonunu yansıtmasından memnuniyet duyduklarını sözlerine ekledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.