ABD’li ‘canavar’ eylülde geliyor

13 milyar dolarlık piyasa değeriyle ABD’nin enerji içeceği markası Monster (Canavar) eylülde Türkiye’ye giriyor. Hedef Grup bünyesindeki ‘Monster İçecek’ tarafından dağıtımı yapılacak markanın bölge direktörlüğüne Redbull’u Türkiye’ye getiren ve 15 yıldır Türkiye’de yaşayan Omar Al-Samhoury getirildi.

08.08.2012 - 00:00 | MediaCat

ABD’nin enerji içeceği markası Monster (Canavar) 1 Eylül’den itibaren Türkiye’de satılmaya başlanıyor. 13 milyar dolarlık piyasa değeri ve yıllık 1,7 milyar dolarlık cirosuyla Monster, gözünü Ortadoğu, Orta Asya, Kuzey Afrika ve Türkiye’ye çevirdi. Türkiye’yi merkez olarak kabul eden Monster, bölgenin başına ise 1997 yılında Avusturyalı enerji içeceği Redbull’u Türkiye’ye getiren Omar Al-Samhoury’i getirdi. Monster ürünlerinin Türkiye’de dağıtımını ise Hedef Grup yapacak.

2011’de büyüdü

Monster, 2002 yılında Hansen Natural tarafından kuruldu. Kaliforniya merkezli şirket ilk olarak siyah bir kutu üzerine renkli bir logoyla piyasa çıktı. Monster, 2003 yılında ilk sıfır kalorili enerji içeceği olan ‘Absolutely Zero’yu (Kesinlikle sıfır), daha sonra ‘Monster Java’ ismiyle ilk kahveli enerji içeceğini piyasaya sundu. Kısa sürede hızla büyüyerek şirketin gelirleri 2011 yılında yüzde 31 arttı. Analistler, ABD merkezli markanın bu yıl da yüzde 17 büyüyeceğini belirtiyor.

Muhtar Kent istemişti

Nisan ayında dünyanın en büyük içecek şirketi Coca-Cola’nın Türk CEO’su Muhtar Kent, Monster’i almaya kalkmış, ancak çıkan haberler sonrası artan piyasa değeri yüzünden bu kararından vazgeçmişti. Hızla büyüyen enerji içeceği pazarında sadece yüzde 5’lik paya sahip olan Coca-Cola’nın Monster’ı alacağına yönelik haberler üzerine şirketin piyasa değeri bir anda 11 milyar dolardan 13 milyar dolara çıkınca, Coca-Cola bu alımdan vazgeçmek zorunda kalmıştı. Monster’le aynı dönemlerde PepsiCo da ilgilenmiş ancak bir anlaşmaya varamamıştı. PepsiCo’nun şu an Amerika enerji içeceği pazarında üçüncü marka olan  Rockstar’la ilgilendiği belirtiliyor.

(Kaynak: Hürriyet)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.