ABD’de gazete tirajlarına ‘seçim hatırası’ dopingi

ABD'de yüksek tirajlı gazeteler, 4 Kasım'da siyahi aday Barack Obama'nın kazandığı tarihi seçimin ardından...

07.11.2008 - 12:00 | MediaCat

ABD’de yüksek tirajlı gazeteler, 4 Kasım’da siyahi aday Barack Obama’nın kazandığı tarihi seçimin ardından okurlardan gelen ek baskı taleplerinden bunaldı.

Başkent Washington’da, Washington Post gazetesi önünde 400 kadar kişi, Obama’ya ayrılan ekten almak için kuyruk oluştururken, kısa sürede bu baskı tükendi. Gazete, normalden yüzde 30 fazla sayıyı satışa çıkardı.

Washington Post, 5 Kasım baskısından 250 bin adet daha basacağını açıklarken, tirajını yüzde artıran New York Times, buna rağmen 75 bin adet daha basacağını bildirdi. Bu arada, New York Times’ın internetteki açık artırma sitelerinde 199 dolardan alıcı bulduğu da belirtildi. Washington Post kuyruğunda bekleyen 68 yaşındaki Vernon Short, bir torunu olduğunu ve onun için bir sayıyı saklamak istediğini, çünkü böyle bir şeyin insanın hayatta bir kez başına geleceğini belirtirken, aynı kuyrukta bekleyen 48 yaşındaki Francine Garner da, “Bu tarihin bir izini saklamak, her zaman saklanabilecek bir şey” dedi. Washington Post yöneticilerinden Rima Calderon, bu talebin bilgisayar çağında gazetelerin önemini kanıtladığını belirtirken, “bu kuyruklar, bizlere yazılı basının ne kadar mükemmel bir şey olduğunu söylüyor. Tıpkı geçen gece olduğu gibi, tarihi bir olay olduğunda insanlar bir nüshayı gelecek için saklamak istiyor” diye konuştu ve talebin bu kadar çok geleceğini beklemediklerini ifade etti. Obama’nın kalesi Chicago’da Chicago Sun-Times, normal zamandan fazla baskı yapmasına rağmen ek baskı yapmak zorunda kaldığını açıkladı. Gazete yönetimi, talebi karşılamak için binlerce baskının yapıldığını belirtirken, Chicago Tribune de erken saatlerden beri 690 bin nüsha satıldığını, ancak talebin hala kesilmediğini açıkladı.

Kaynak:www.hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.