AB Invest Türkiye’ye 1 milyar dolar yatıracak

Gayrimenkul geliştirme şirketi AB Invest, yabancı yatırımcılar ile birlikte Türkiye’ye yönelik...

25.07.2008 - 10:16 | MediaCat

Gayrimenkul geliştirme şirketi AB Invest, yabancı yatırımcılar ile birlikte Türkiye’ye yönelik 500 milyon dolarlık bir yatırım fonu kurarak 2009 yılında toplam 1 milyar dolara varan gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeyi hedefliyor.

AB Invest Yönetici Ortağı Zafer Arslan, Reuters’ın sorularını yanıtlarken, Ortadoğu, Avrupa, Asya ve Rusya’dan yatırımcılarla devam etmekte olan görüşmelerin 2008 sonuna kadar tamamlanarak gayrimenkul fonunun gelecek yıl faaliyete geçeceğini umduklarını söyledi.

Büyük fırsat

Fonun konut, ofis ve alışveriş merkezleri ve oteller dahil çeşitli yatırımlar yapacağını belirten Arslan, mevcut işlemekte olan yatırımları satın almayı düşünmediklerini ve yatırımlarının emeklilik fonları gibi 25-30 yıllık değil, daha kısa vadeli geri dönüş imkanı gördükleri fırsatlara yöneleceğini, rekabetin daha olduğu yerlere girebileceklerini söyledi. Arslan, “piyasanın hafif yavaşlamış olması daha büyük fırsatlar içeriyor; pazarlık payı daha yüksek. Konut tarafında halen ciddi talep olduğuna inanıyorum. Üretim yeterli değil ama zamanlama açısından alıcılar kendilerini geriye çekmiş durumdalar. Özellikle AKP davasını herkes bekleyip sonuca göre pozisyon almak istiyor. Ama şu anda alım için çok uygun hem yeni arsa için hem de yeni konut projeleri için çok uygun fırsatlar var” dedi.

Yabancı istekli

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yatırım yapmakta hálá istekli olduğunu belirten Arslan, “Fonun kuruluşunu yıl sonuna kadar bitirmeyi amaçlıyoruz, ama tabii yatırımcıların iştahına göre farklılıklar gösterebiliyor” dedi. Arslan, şunları söyledi: “Şu anda istek var. Türkiye içinde daha pesimist bir hava olsa da, yurt dışında Türkiye ile ilgili daha gerçekçi ve optimist bir hava var.”

Kaynak:Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.