Aaron Sharockman’ı tanımanız için 4 neden

ABD’nin önde gelen haber doğrulama platformlarından PolitiFact’in genel müdürü Aaron Sharockman Brand Week Istanbul’da.

29.09.2017 - 10:22 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Aaron Sharockman’ı tanımanız için 4 neden

Siyasi söylemlerin doğruluk paylarını inceleyen PolitiFact’in operasyonlarından sorumlu ismi Aaron Sharockman, bir gazeteci olarak sahte haberleri açığa çıkarmak için büyük bir savaş veriyor. Okurları sahte haberler konusunda eğitmede büyük bir sorumluluğa sahip olduklarını söyleyen Sharockman, PolitiFact’te de haberlerinin adil, objektif ve tarafsız olduğundan emin olmak için ekibiyle birlikte çok fazla zaman ve enerji harcıyor.

Brand Week Istanbul kapsamında 7 Kasım günü gerçekleşecek olan Legends of Marketing’in konuşmacılarından Aaron Sharockman’ı öncesinden biraz daha yakından tanıyalım.

Doğru haberin savunucusu

Sahte haberlerin önlenemez yükselişi bize bir yandan doğru haberciliğin geleceğini sorgulatırken, akıllara da “Gerçeklik öldü mü?” sorusunu düşürüyor. Fact-checking (haber doğrulama) platformlarından PolitiFact, bu sorunun yanıtını gazeteciliğin ilk yükümlülüğü olan gerçek haberin savunuculuğunu yaparak veriyor. PolitiFact’in fact-checking platformları arasında öne çıkmasını sağlayan unsurlar olan operasyonlarından gelişimine, gazetecilik adına edindiği misyonundan yönetimine kadar tüm süreçlerin başarıyla yürümesinin ardındaki gizli kahraman ise bu yıl Brand Week Istanbul konuşmacıları arasında yer alan Aaron Sharockman.

Okurlarda sahte haberlere yönelik farkındalık oluşturma adına büyük bir sorumluluğa sahip olduklarını düşünen Sharockman, gazetecilere, yanlış bilginin yayılmasını yavaşlatmak veya durdurmak için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiği mesajını veriyor ve hem gazetecileri hem de okurlarını uyarıyor: “Dengeli bir medya kaynağı oluşturmak için okurlar birden çok kaynağı kontrol etmeli, gazeteciler ise isimsiz kaynaklara fazla güvenmemeli.”

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz.

1 2 3 4

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.