8. Çin Uluslararası Tüketim Malları Fuarı kriz dinlemiyor

8-12 Haziran tarihlerinde Çin'in Ningbo şehrinde bu sene sekizinci defa düzenlenecek olan Çin Uluslararası...

03.03.2009 - 17:28 | MediaCat

8-12 Haziran tarihlerinde Çin’in Ningbo şehrinde bu sene sekizinci defa düzenlenecek olan Çin Uluslararası Tüketim Malları Fuarı (CICGF) ülkede kaliteli ve markalı tüketim mallarının sergilendiği en önemli fuar. İrili ufaklı yüzlerce Türk şirketinin de üretime geçtiği dev ekonominin nabzını tutmak ve küresel ekonomik krizde yeni fırsatlar yakalamak isteyenler için liman şehri Ningbo yine ideal buluşma noktası.

2008’de 4.000 standda tekstilden elektroniğe, mobilyadan gıdaya çok sayıda tüketim malı branşından 100.000’in üzerinde ürünün görücüye çıktığı CICGF çerçevesinde 113 ülkeden yaklaşık 70.000 ziyaretçi, dünya çapında 120 medya kuruluşundan 350 basın mensubunun tanıklığında, ABD, Avrupa Birliği ve Japonya’ya ağırlıklı olmak üzere toplam 1.073 Milyar ABD doları düzeyinde bir ticaret hacmi ile fuar rekorunu kırmıştı.

Ağırlık dayanıklı tüketim malları ile tekstilde

Söz konusu ticaret hacminde ilk sırayı 290 milyon ABD doları ile otomobil aksesuarlarından banyo mobilyasına, kağıt ürünlerinden mutfak takımlarına ve daha birçok alt kategoriye uzanan dayanıklı tüketim malları, ikinciliği ise 206 milyon ABD doları ile konfeksiyon ve ev tekstil ürünleri almıştı. Deri, kozmetik, aydınlatma gibi ana sanayi kollarının yanında bambu ürünleri, elektrikli bisiklet, hatta teleskop dahi fuarda kendine yer bulabilmişti.

Bir tek kuş sütü eksik

Her yıl artan uluslararası ilgi ve katılım dikkate alınarak 2009 için 90.000 m2 kapalı alanda planlanan fuar son haliyle sekiz ana sergi alanından oluşuyor: konfeksiyon – ev tekstili, elektrikli ev aletleri, mobilya – büro malzemeleri, spor – dinlence, gündelik kullanım eşyaları, hediyelik eşya – zanaat, gıda, dış ticaret.

Çin’in belli başlı dış ticaret üslerinden biri

Fuara ev sahipliği yapan Ningbo şehri Çin dış ticaretinde önemli bir yere sahip. Çin malı tüketim mallarının beşte biri bugün Ningbo ve çevresinde üretiliyor. 5,6 milyon nüfuslu metropol yük aktarma kapasitesi ile Çin’in en büyük, dünyanın dördüncü büyük derin limanına sahip. 7000 yıllık tarihiyle gurur duyan Ningbo’nun modern altyapısını en iyi biçimde yansıtan yapı, şehri körfezin öteki yakasındaki Şangay kentine bağlayan, 36 km. uzunluğu ile dünya üçüncüsü Hangzou Körfezi Köprüsü.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.