58 milyar dolarla emekli oluyor

58 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 3’üncü adamı olan...

23.06.2008 - 11:04 | MediaCat

58 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 3’üncü adamı Bill Gates, Microsoft’ta geçirdiği bin 712 haftanın ardından bu cuma işi bırakıyor.

1975 yılında Harvard Üniversitesi’nden ayrılıp yakın arkadaşı Paul Allen ile Microsoft şirketini kuran ve ardından dünyanın en zengin adamı unvanına sahip olan Bill Gates, cuma gününden itibaren Microsoft ile bağlarını koparıyor.

Vatan Gazetesi’nin haberine göre, 52 yaşındaki Gates şirketteki aktif rolünden ayrılarak 2000 yılında eşiyle birlikte kurduğu “Bill-Melinda Gates Foundation” yardım derneğinin faaliyetlerine ağırlık verecek. Gates işten ayrılsa bile Microsoft’un en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı olarak kalmaya devam edecek. Windows işletim sisteminin mucidi, “Haliyle bu kararı vermek benim için çok zor oldu, ancak bunu emekli oluyorum gibi algılamamak gerek, yine gece gündüz çalışacağın ancak bu sefer yardım işleri için” diye konuştu.

Daha büyük gurur

Dünyanın sayılı zenginlerinden Warren Buffet’ın da 44 milyar dolarlık servetinin 30.7 milyar dolarını dağışladığı dernek dünya genelinde salgın hastalıkların engellenmesi, yoksulluğun önlenmesi ve eğitim faaliyetlerinde bulunuyor.

Yoksul ülkelerde çocuk sağlığı ve AIDS’le mücadele gibi konularda büyük yardım kampanyaları yürütüyor. Vakıf 37.3 milyar dolar ile dünyanın en çok finansman sahip olan yardım kuruluşu. Gates bunu sık sık “Dünyanın en büyük yardım kuruluşuna sahip olmak, en büyük şirketin sahip olmaktan daha gurur verici” diye dile getiriyor.

Kaynak:www.hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.