44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu TRT canlı yayını ile tüm Avrupa’dan izlenecek

Daha önceki yıllardan farklı olarak bu yıl ilk defa profesyonel takımların ve dünyaca ünlü sporcuların katılımıyla gerçekleşecek organizasyonda...

25.02.2008 - 11:09 | MediaCat

Bisiklet sporunun ülkemizdeki zirve yarışı “44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu” 13 – 20 Nisan 2008 tarihlerinde İstanbul, İzmir, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Ölüdeniz, Kalkan, Finike, Antalya, Alanya parkurunda koşulacak.

Daha önceki yıllardan farklı olarak bu yıl ilk defa profesyonel takımların ve dünyaca ünlü sporcuların katılımıyla gerçekleşecek organizasyonda Türkiye adına Türk Milli Takımı ve Brisaspor mücadele edecek. Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, İsviçre gibi Avrupa’nın birçok ülkesinden 22 takımın katılacağı 44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 1076 km.’lik parkurda 8 etapta koşulacak.

13 Nisan günü İstanbul Sultanahmet Meydanı’ndaki kriteryum yarışı ile başlayacak organizasyon, takımların İzmir’ e transferinin ardından 14 Nisan’ da İzmir – Kuşadası etabıyla devam edecek. Kuşadası-Bodrum, Bodrum-Marmaris, Marmaris-Fethiye, Kalkan-Finike, Finike-Antalya, Antalya-Alanya etaplarının koşulmasıyla 20 Nisan günü sona erecek.

Turun havadan ve karadan televizyon çekimleri ile montajı Almanya’da faaliyet gösteren Alman EM Sport Media AG ve prodüksiyon şirketi Plaza Media tarafından yapılacak olup, Türkiye’ye ve Avrupa’ya, TRT canlı yayını ile aktarılacak.

Turun çekim hakkının verildiği EM Sport Media, dünya çapında organizasyonlar gerçekleştirmiş bir kuruluş ve Almanya Süper Ligi olarak bilinen Bundesliga’nın da çekim ve yayın haklarını elinde bulunduruyor.

Söz konusu kuruluşun yetkilileri geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelerek İstanbul’dan, turun bitiş noktası olan Alanya’ya kadar olan parkurda keşif yaptı. Havadan ve karadan yapılan keşifte, ön plana çıkarılacak tarihi ve turistik yerler belirlendi. Sporcular o güzergahlardan geçerken, bölgeyi tanıtıcı görüntüler, sporcularla birlikte ekrana getirilecek.

1076 kilometrelik her etabın son iki saatlik kısmı, canlı yayınlanacak. Plaza Media anlaşma gereği her Avrupa ülkesinden bir televizyon kanalıyla turun her etabının son iki saatinin yayınlanmasını sağlayacak.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, ilk kez Türkiye dışındaki ülkelerde de canlı olarak yayınlanacağı için Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Plaza Media ile çekimlerde tarihi ve doğal güzelliklerin ön plana çıkarılması konusunda anlaşma sağlandı.

İstanbul, İzmir ve Antalya gibi dünyanın en güzel şehirlerinin havadan çekilmiş görüntülerinin yanı sıra Sultanahmet, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Efes Antik Kenti, Meryem Ana, Aspendos, Perge ve Alanya Kalesi gibi dünyanın yoğun ilgisini çeken tüm tarihi unsurlar bu yayın vasıtasıyla çok sayıda televizyon kanalından tüm Avrupa’ ya ulaşacak. Bisiklet sporu vesilesiyle Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleri ön plana çıkarılarak, Türkiye’nin bugüne kadar en etkili tanıtımı yapılacak. Bu yıl güzergaha, İstanbul’un yanı sıra Dalyan ve Ölüdeniz gibi doğa harikası yerler de dahil edildi.

Tura, dünyanın en üst düzey bisiklet sporcularının bireysel ve takım halinde katılacak olması organizasyonun önemini daha da artırıyor. Sporculara verilecek para ödülleri de önceki yıllara oranla önemli ölçüde artırıldı. Toplam 150.000 Euro ödül dağıtılacak.

Ayrıca, Türkiye Bisiklet Federasyonu turla ilgili bir basın yarışması düzenliyor. “44. Cumhurbaşkanlığı Turu En İyi Haber ve Fotoğraf Yarışması” katılım şartları ve ödülleri, federasyon tarafından önümüzdeki günlerde açıklanacak.

“44. Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Bisiklet Turu” canlı yayın imza töreni bugün (19.02.2008 Salı) Çırağan Sarayı Mabeyn Salonu’nda Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Murat BAŞESGİOĞLU, UCI (Dünya Bisiklet Federasyonu) Başkanı Sayın Pat McQUAID, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Sayın Mehmet ATALAY, TRT Genel Müdürü Sayın İbrahim ŞAHİN ve EM Sport Media AG CEO’su Wener E. Klatten’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu, 44. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2008’in medya yayın hakları temsilcisi olarak sportsman media group’u görevlendirdi.

Almanya’nın Münih kentinde yerleşik bir spor ve medya yayın hakları kuruluşu olan sportsman media group ile Türkiye Bisiklet Federasyonu, 13 ile 20 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 44. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 2008’in tüm görsel işitsel medya yayın haklarının pazarlaması ve dağıtımı konusunda bir işbirliği anlaşmasına varmışlardır.

Federasyon ve Sportsman yalnızca bu son derece saygın bisiklet etkinliğiyle kalmayıp, aynı zamanda sıra dışı bir parkur ve etkinliğin ev sahibi olarak Türkiye’nin de tanıtımını yapmak amacıyla güçlerini birleştirmişlerdir. Türkiye Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Türkiye’nin ulusal yayıncısı TRT’nin dikkate değer desteği ve PLAZAMEDIA’nın yapım uzmanlığı sayesinde bu projenin olağanüstü potansiyeline ve gelecek spor ve iş fırsatları açısından Türkiye’ye inancımız tamdır. Bu etkinlikte yer almaktan büyük gurur ve onur duyuyor, hizmetlerimize güvenlerinden ötürü Federasyona teşekkürlerimizi sunuyoruz,” diyor sportsman media group Genel Müdürü ve Ortağı Thomas Krohne.

www.tourofturkey.org

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.